Babské radyPrevenceRady a tipy

Jaká je nejúčinnější ochrana proti klíšťatům? Zvolit můžete repelent, náramek i přírodní pomocníky

Klíšťata na vás mohou číhat na mnoha místech, v travnatém porostu, na vaší zahradě i při procházce lesem. I když svou velikostí měří jen pár milimetrů, dokážou vašemu zdraví náležitě uškodit. Mohou být přenašečem boreliózy či klíšťové encefalitidy. Tato onemocnění mohou mít celoživotní následky a rizikové jsou především pro starší osoby a oslabené jedince. Klíčem k úspěchu je v tomto případě prevence. Chraňte se proto již před samotným klíštětem, ale dopřávejte si nadále pobyt v přírodě. Pomoci mohou přírodní prostředky i chemie.

Klasika s repelentem

Před pobytem v přírodě popřemýšlejte o použití repelentu. Zakoupit jej můžete v lékárnách, supermarketech i drogériích. Repelenty zpravidla obsahují účinnou látku DEET, přičemž repelent může být ve formě spreje, roll-onu či krémech. Přečtěte si proto před samotným nákupem složení. V tomto případě platí, že nejúčinnější jsou ty repelenty, které mají nejvyšší obsahy deetu. Myslete však na to, že dlouhodobé a opakované použití na kůže může mít za následek vyvolání nepříjemné reakce na vaší pokožce. Časté používání těchto repelentů také není zdraví příliš prospěšné.

Vyzkoušejte náramek

Dobrým ochráncem se může stát také náramek proti klíšťatům. Náramky jsou přitom napuštěny přírodními silicemi, které klíšťata odpuzují, například levandulí či eukalyptem. Náramek přitom uvolňuje vůni silic celou dobu, co jej máte na ruce. Repelent totiž může být účinný jen několik hodin, například 4-8, náramek však funguje neustále. Nosit jej mohou také děti a jedná se o ideální pomůcku například na tábor, kdy se dítě může zapomenout nastříkat repelentem. Nosit jej můžete také na kočárku.

Přírodní cesta

Chcete-li se vyhnout syntetickým repelentům, můžete zvolit přírodnější varianty, které jsou také účinné, ne však tolik jako výše zmíněné repelenty. U přírodních prostředků je nutné vsadit také na obezřetnost a častější aplikaci. Přesto přináší vhodnou cestu, jak se chemii aplikované přímo na kůži vyhnout. Kombinovat můžete přírodní repelenty na tělo a chemické na oblečení.

Přírodní tipy

Pomocníkem v odpuzování klíšťat může být ocet svařený s rozmarýnem, který působí jako přírodní repelent a nijak vaší pokožce neuškodí. Používat podobně můžete také levanduli, tymián či tea tree olejíček. Esenciální oleje jsou na ochranu proti klíšťatům skvělou volbou. Doporučuje se také fenykl, ideálně nosit sáček s fenyklem v kapse u kalhot a při procházce lesem jej občas rozvonět. Připravit si můžete také účinný vývar z citrusů, stačí je vařit ve vodě, poté přelít přes sítko a máte hotovo. Tento repelent navíc krásně voní. Nezapomínejte ani na hřebíček. Stačí jej naložit do alpy a nechat vylouhovat alespoň jeden den. Poté můžete používat jako repelent.

Pomůže i vitamín

Znáte to jistě sami, na některé osoby prostě klíšťata jdou více a na některé méně. Může to být způsobeno i vitamínem B. Jako preventivní opatření se doporučuje konzumace B-komplexu či riboflavinu, díky nim se klíšťatům nebudete příliš líbit.

Základní tipy, jak se klíštěti vyhnout

  • Ideální je nosit v přírodě kalhoty z hladké, ještě lépe světlé látky.
  • Používejte repelentní přípravek na oblečení, nejvíce na spodní část nohou, tedy od kolen níž.
  • Na místech, kde hrozí výskyt klíšťat, si snažte nesedat a nelehat na zem, popřípadě používejte pokrývku či podložku.
  • Snažte se pohybovat spíše na cestách, vyhněte se především vysoké trávě.
  • Při chůzi si čas od času prohlédněte spodní části nohou, abyste mohli klíště včas odstranit.
  • Noste sebou do přírody sadu na odstranění klíštěte. Čím dříve jej odstraníte, tím lépe
  • Preventivní opatření používejte i u vašich domácích mazlíčků, ať už v podobě obojku, pipety či repelentu a pravidelně je prohlížejte.
  • Po návratu domů se vždy prohlédněte.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button