Prevence

Přírodní antibiotikum a bojovník proti plísním? Vyzkoušejte oreganový olej

Oreganovy olej
Napsáno od Daniela

Oreganový esenciální olej je přírodním antibiotikem, které vás ochrání před choroboplodnými zárodky. Má silné antibakteriální a antivirové vlastnosti. Oreganový olej pomůže s opakujícími se záněty, infekcemi, s problémy s trávením, dokonce i s mykózou. Oreganový olej můžete hledat i pod názvem dobromyslový olej. 

Oreganový esenciální olej je přírodním antibiotikem, které vás ochrání před choroboplodnými zárodky. Má silné antibakteriální a antivirové vlastnosti. Oreganový olej pomůže s opakujícími se záněty, infekcemi, s problémy s trávením, dokonce i s mykózou. Oreganový olej můžete hledat i pod názvem dobromyslový olej. 

Léčivé oregáno

Oregáno k nám přišlo ze Středozemí, kde je také hojně užíváno při přípravě pokrmů. Dnes si oregáno můžete pěstovat i vy na své zahrádce a užívat si jeho vlastnosti. Oreganový olej obsahuje carvacrol, což je látka, která působí jako přirozený ničitel mikrobů, bakterií a virů. Esenciální olej z oregana má dezinfekční účinky. Pokud vás trápí plísně, esenciální olej z oregána vám též pomůže. To vše má na svědomí zmínění carvacrol, který bojuje proti plísním. Bohatý je též na minerální látky (vápník, hořčík, železo, měď, mangan či bor) a kromě carvacrolu obsahuje také fenoly a thymol. Terpeny se postarají o antiseptické, antivirové a uklidňující vlastnosti.

Účinky oreganového oleje:

  • dezinfikuje trávicí soustavu
  • pomůže při nachlazení
  • uklidňuje nervovou soustavu
  • pomůže při alergii a astmatu
  • léčí plísně a působí jako antibiotikum
  • léčí zánět středního ucha
  • prevence onemocnění trávicího traktu

Přírodní alternativa k antibiotikům

Jaký je problém s častým užíváním antibiotik? Klasická antibiotika mohou být nebezpečná, protože zabíjejí nejen bakterie, které jsou zodpovědné za infekce, ale také zabíjejí „dobré“ bakterie, které potřebujeme pro udržení optimálního zdraví. Nadužívání antibiotik a předepisování širokospektrálních léků, pokud nejsou potřebné, může způsobit řadu zdravotních problémů. Léky mohou být méně účinné proti bakteriím, jelikož dochází k podpoře infekcích, které jsou rezistentní vůči antibiotikům. Antibiotika mohou ničit i „dobré“ bakterie (probiotika). Přírodní volbou je pro vás právě oreganový olej, který pomůže s bojem s mnohými škodlivými patogeny, včetně bakterií, kvasinek a plísní.

Léčba trávicích problémů

Účinné látky obsažené v esenciálním oleji z oregana napomáhají zdravému trávení, uvolňuje svaly v trávicím traktu a pomáhá vyrovnávat poměr „dobrých“ a „špatných“ bakterií ve vašich střevech. Účinná látka thymol je aktivní sloučeninou podobnou mentolu, pomáhá uvolňovat měkké tkáně v žaludku. Jelikož pomáhá vyrovnávat poměr bakterií ve střevech a bojuje s nadměrným růstem kvasinek, je oreganový olej i populární léčbou nadměrného bakteriálního růstu v tenkém střevě (tzv. SIBO). Studie z roku 2014, zveřejněná v  Globálních předpovědích ve zdravotnictví a lékařství,  ukázala, že použití bylinných antimikrobiálních látek je stejně účinné jako antibiotikum, které se obvykle používá k léčbě SIBO.

Snížení rizika vzniku zánětů

Oregano má silné antioxidační účinky, a to ve své čerstvé formě i jako zpracovaný. Vysoké koncentrace jsou i v esenciálním oleji, který je prevencí oxidativního poškození a chrání vás před vlivem volných radikálů. Ty často přispívají ke vzniku chronických onemocněních včetně rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění apod.

Zdroj

O autorovi

Daniela

Optimistka, milovnice zdravého stravování, obdivovatelka přírody, umění a literatury.

error: