PrevencePřírodní léčbaZdraví

Zinek je nepostradatelným minerálem pro vaše zdraví

Zinek nepatří mezi minerály, které by byly protěžovány jako například hořčík. To však neznamená, že je méně důležitý. Jeho nedostatek lze pocítit díky několika příznakům: psychická únava, špatně se hojící rány, ztráta chuti a čichu, náhlé zhubnutí, nechutenství, průjem, impotence.

Dostatek zinku v těle pomáhá preventivně proti některým zdravotním potížím nebo pomáhá se jich rychleji zbavit. Tento esenciální minerál reguluje proteiny, pomáhá strukturovat vaši DNA a napomáhá základní imunitní funkci.

Posílení imunitního systému

Zinek prospívá funkci vašeho imunitního systému, který vás pomáhá chránit před nemocemi. Proto se zinek často přidává do pastilek, nachlazení nebo doplňků stravy pro zvýšení imunitního systému.

Urychluje hojení ran

Zinek prospívá také pokožce a je často součástí vitamínů vlasů, kůže a nehtů. Lidé s dlouhodobými zraněními mohou mít nižší hladiny zinku a potřebují zvýšit jeho příjem. Vitamin K podporuje hojení ran také tím, že sráží krev kolem rány.

Genová exprese

Geny se skládají z menších složek včetně RNA. Zinek prospívá tvorbě této RNA tím, že urychluje reakci. Díky tomu je zinek nezbytný pro genovou expresi. Genová exprese je způsob, jakým tělo „čte“ informace o buňkách a produktech, které vytváří.

Enzymatické reakce

Minerál je přítomen v každé buňce v těle, včetně enzymů. Zinek prospívá enzymům, které urychlují reakce tím, že buď stabilizuje strukturu těchto enzymů, nebo se přímo účastní reakcí samotných.

Syntéza proteinů

Zinek, který má za cíl vytvářet proteiny, prospívá této tvorbě tím, že reguluje struktury prvků, které se podílejí na tvorbě proteinů.

Syntéza DNA

Díky své roli v buněčném dělení prospívá zinek syntéze DNA tím, že stabilizuje strukturu prvků potřebných k výrobě DNA.

Růst a vývoj

Díky výhodám zinku s dělením buněk to znamená, že pomáhá růstu a vývoji, protože vaše tělo je tvořeno buňkami.

Působí protizánětlivě

Zinek může pomoci snížit oxidační stres způsobený volnými radikály, a tím pomoci snížit zánět.

Pokud trpíte nedostatkem zinku, nemusíte tyto výhody zinku pociťovat. Místo toho můžete být vystaveni riziku vzniku nízkých hladin. To je stav, kdy hladiny vitamínů a minerálů nejsou dostatečné a mohou způsobit určité nežádoucí, škodlivé účinky na zdraví.

Zinek prospívá tělu také regulací naší hormonální stresové reakce. Což z něj dělá důležitý minerál v období menopauzy. Vzhledem k tomu, že zinek může přispívat k regulaci hormonů, které ovlivňují estrogen, můžete jej v tomto období potřebovat v doplňcích menopauzy k podpoře hormonální rovnováhy.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button