Prevence

Jak ovlivní naše zdraví čirok

Čirok je souhrnný název pro zemědělsky významnou skupinu rostlin. Nejdůležitější význam má čirok dvoubarevný, který se používá při výrobě melasy, či sirupu. Je přijatelnou obilovinou pro ty, kteří mají alergii na pšenici a může to být významná alternativa obilovin.

Rostlina nabízí celou řadu zdravotních výhod – pomáhá při diabteu, zlepšuje trávení, podporuje pevnost kostí, pomáhá zvyšovat produkci červených krvinek, dodává tělu energii.

Podpora trávení

Díky obsahu vlákniny zlepšuje funkce trávicí soustavy, předchází zácpě, nadýmání a křečím. Dostatečný příjem vlákniny pomáhá odstraňovat nebezpečný cholesterol, který by mohl mít za následek srdeční infarkt, mrtvici a další vážná onemocnění.

Niacin (vitamín B3) je klíčovým prvkem při přeměně potravy na využitelnou energii, kterou tělo potřebuje.

Prevence rakoviny

Otruby z čiroku obsahují důležité antioxidanty, které by mohly snížit riziko některých rakovinných onemocnění. Antioxidanty odstraňují přebytečné volné radikály v těle, které často způsobují různé mutace zdravých buněk.

Celiakie

Celiakie je závažné onemocnění projevující se alergií na lepek, který se objevuje především v pšeničných produktech a celé řadě dalších potravin.

Čirok je jednou z alternativ, které mohou tito lidé konzumovat.

Zdravé kosti

V čiroku se nachází ve velkém množství hořčík, který pomáhá v těle udržovat správnou hladinu vápníku. Navíc urychluje hojení poškozených kostí.

Snížení rizika anémie (nedostatek železa v krvi)

Měď pomáhá zvýšit příjem a vstřebávání železa v krvi. Dostatek železa podporuje správnou činnost červených krvinek a stimuluje buněčný růst aregeneraci buněk.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button