JídloPrevenceZdraví

Proč bychom měli do svého jídelníčku zařadit chřest?

Chřest se vyskytuje v různých barevných variantách – bílé, zelené či fialové.

Je to živina obsahující velké množství živin, vitamínů ( A, B1, B2, B3, B5, B6, C, E, K) a minerálů (železo, vápník, fosfor, hořčík, mangan, zinek, selen, draslík). Kromě toho má velmi malé množství kalorií a neobsahuje cholesterol. Je bohatým zdrojem vlákniny.

Zdravotní výhody chřestu

Velký obsah vitamínů z řady B podporuje přeměnu homocysteinu na cystein. Při vyšší hladině homocysteinu může dojít k celé řadě zdravotních potíží, mezi jinými k poškození cév nebo žilní trombóze.

Vitamín B ovlivňuje metabolismus škrobů a cukrů v těle, tím pádem pomáhá udržovat jejich správnou hladinu.

Vliv na trávicí soustavu – obsahuje celou řadu látek prospěšných pro soustavu trávicí, podporuje vstřebávání živin, snižuje riziko rakoviny žaludku a různých druhů alergií. Kromě toho obsahuje velké množství vlákniny, která podporuje správnou funkci střev. A napomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Také má lehce projímavé vlastnosti.

Diabetes – protizánětlivé látky obsažené v chřestu pomáhají snižovat rizika chronických problémů, včetně diabetu 2. typu. Tento účinek bývá připisován i chromy, který hraje důležitou roli v regulaci hladiny krevního cukru v těle. Chřest pomáhá udržet správnou hladinu cukru v krvi a zlepšuje sekreci inzulinu.

Revmatismus – toto onemocnění způsobuje zánět kloubů. Chřest obsahuje velké množství kyseliny listové, která má protizánětlivé vlastnosti. Ty pomáhají zmírnit bolesti, které artritida způsobuje.

Rutin – chřest je bohatý na rutin – flavonoid, který má protizánětlivé účinky, zlepšuje propustnost kapilár, posiluje cévy a chrání je. Zabraňuje kornatění tepen, pomáhá zmírňovat hypertenzi, snižuje hladinu cholesterolu a podporuje zdravou kardiovaskulární soustavu.

Další přínosy – úleva od premenstruačního syndromu, účinky protidepresivní, snižuje infekce močových cest, podporuje trávení, pomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button