PrevenceZdraví

Kopaiva: Esenciální olej, který má silné protizánětlivé a antiseptické účinky

Pokud hovoříme o kopaivě, máme na mysli stromy z čeledi bobovitých, které se vyskytují v tropech Afriky, Asie a Ameriky. Z kopaivy se získává pryskyřice, známá jako kopál a z té se připravuje esenciální olej. Poznejte cenné účinky esenciální oleje z kopaivy, které má lidský organismus.

Kopaivy

Kopaivy jsou keře a stromy, přičemž nejvíce jejich druhů se vyskytuje v Brazílii. Jsou velmi mohutné a dorůstají výšky přes 40 metrů. Do rodu kopaiva spadá asi 35 druhů. Narazit na kopaivy můžete v tropech téměř na celém světě, i když nejhojněji se vyskytují v tropické Americe.

Využití

Nejcennějším produktem kopaivy je kopál, pryskyřice, která se používá například k výrobě laků, ale i esenciálního oleje. Právě ten je hojně využíván a má mnoho výhod pro lidské zdraví. Kopál se nejčastěji získává nařezáváním živých stromů.

Zdravotní přínosy

Protizánětlivé účinky

Tento esenciální olej má silné protizánětlivé účinky. V přírodním léčitelství je olej z kopaivy používán ke zklidnění podrážděné pokožky, ale i k ošetření štípanců od hmyzu. Olej z kopaivy vyvolává zdravou protizánětlivou reakci.

Neuroprotekce

Výzkumná studie z roku 2012 publikovaná v Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine se zabývala tím, jaké může mít tento esenciální olej protizánětlivé a neuroprotektivní přínosy při akutních nervových poruchách. Esenciální z kopaivy olej chrání nervový systém.

Úleva od bolesti

Olej z kopaivy lze použít i při nejrůznějších bolestech. Přináší úlevu při problémech s klouby, artritidou, bolestí zad, ale také s trávicí soustavou či pokud váš trápí kašel. Jelikož má protizánětlivé účinky, může být účinný v mnoha případech. jedná se totiž o silné přírodní analgetikum, a to na rány, vyrážky, hmyzí kousnutí či dermatitidu.

Zdraví pokožky

Olej je účinný také při zevní aplikaci. Pomůže i při regeneraci kolagenu, který se stará o elasticitu kůže. Aplikovat jej můžete na jizvy, které léčí a pomůže i v odstranění nevzhledných strií. Má vliv i na celulitidu, kterou vám pomůže odstranit. Stačí, když kápnete olej z kopaivy do vašeho tělového krému či si připravíte směs z kokosového oleje, kopaivového oleje a jojobového oleje.

Dutina ústní

Kopaivový olej je účinným pomocníkem i s onemocněním dutiny ústní. Je prevencí onemocnění zubů a dásní.

Zklidnění

Esenciální olej z kopaivy se užívá také na zklidnění. Díky své sladké dřevité vůni zmírňuje napětí a podporuje uvolnění celého těla. Nakapejte pár kapek tohoto oleje do aromalampy a užívejte si jeho účinků. Vhodné je jeho použití například před spaním či ve chvílích, kdy cítíte nervové napětí.

Komplexní pomocník

Esenciální olej z kopaivy ve své domácnosti oceníte v mnoha případech. Ať už se jedná o problémy s nervovou soustavou, trávením či problémy s kašlem. Poskytuje také úlevu od žaludečních vředů a je potencionálním pomocníkem v případě rakoviny.

Použití oleje

Kvalitní olej z kopaivy může být použit lokálně, v tomto případě je nutné jej naředit, ale také vnitřně. Možné je 1 kapku oleje zředit lžičkou medu či smetany. Možné ho je užívat také v kapslích.

Pozor na:

Opatrní buďte především s použitím kopaivového oleje přímo na pokožku. Před použitím se musí vždy rozředit, jinak by mohl podrážděné pokožce zbytečně ublížit. Vhodné je ho kombinovat například s kokosovým či mandlovým olejem. Vyhněte se také možnosti kontaktu oleje s očima. Pokud vás trápí některé výše zmíněné zdravotní problémy dlouhodobě, je lepším řešením navštívit vašeho lékaře a poradit se s ním o užívání tohoto esenciálního oleje. Možné je, že již bude onemocnění natolik vážné, že budete potřebovat více než jen tento doplněk, který podporuje zdraví preventivně.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button