Zdraví

Aromaterapie: Ozdravný vliv jednotlivých vůní na váš organismus

Aromaterapie – skvělý způsob, jak uvolnit tělo a mysl, užívat si dokonalých vůní a zapomenout na každodenní stres. Vyzkoušejte si připravit domácí aromaterapii či zakomponovat vonnou lampu, popřípadě difuzér do vašeho pracovního života. Vůně éterických olejů na nás mají mnohé vlivy. Objevte je i vy a povzbuďte svou mysl, uvolněte tělo a nechte se unášet na vůní citronu, mandarinky či hřebíčku.

Co je to aromaterapie?

Aromaterapie využívá éterických olejů, které jsou získávány z různých částí rostlin, ať už z kořenů, lodyhy, listů, semen či květů. Aromaterapie pracuje se těmito oleji, které aplikuje buď do aromalamp, difuzérů či se rozprašují ředěné s vodou přímo do ovzduší. Jednotlivé oleje mají různé účinky a snaží se ho navození rovnováhy tělesné i psychické. Užívané oleje specificky voní a působí na vylučování hormonů a dalších chemických látek, které působí v mozku jako impulsy přenášení informací a navození příjemných pocitů.

Před začátkem terapie

Před tím, než začnete s aromaterapií, je důležité stanovit diagnózu, aby se léčily příznaky správně. Můžete se poradit i se svým lékařem. Éterické oleje můžete zakoupit v různých specializovaných obchodech a na trhu jich naleznete opravdovou řádku. Zakoupit můžete čisté oleje či jejich směsi, které si však můžete vytvořit i doma. Kupujte oleje, které jsou 100% přírodní v tmavých lahvičkách. Olej skladujte na tmavém místě v chladu.

Jak oleje používat?

Zvolit můžete různé cesty použití. Tou nejjednodušší je inhalace pomocí difuzérů či aromalamp. Stačí do aromalampy připravit vodu a nakapat několik kapek éterického oleje, většinou stačí 3-8 kapek, záleží na tom, jak velkou máte aromalampu a jak silnou aromaterapii chcete prožít. Zapalte svíčku a umístěte ji pod kalíšek s vodou. Nejdříve se odpařují těkavé silice, které provoní místnost. Pokud nemáte svíčku, můžete nádobku s vodou a olejem položit na horké topení, inhalovat můžete éterické oleje také z misky s horkou vodou. Při tomto inhalování si přikryjte hlavu ručníkem a vdechujte přibližně 5 minut.

Éterické oleje můžete použít také jako přídavek do koupele, kterou dokonale provoní. Navíc během koupele se krásně uvolníte a prohřejete a éterické oleje zážitek ještě umocní. Éterické oleje lze také použít během masáží či saunování.

Éterické oleje a jejich vliv na organismus

Pokud toužíte po zklidnění a relaxaci, dopřejte si levanduli, bergamot, cedr či meduňka. Na stres vám pomůže cedrové dřevo. Jako antidepresivum působí cypriš. Dobrou náladu navodí mandarinka, pomeranč, citron a grapefruit, který vás probudí svými svěžími tóny. Na úzkost pomáhá grapefruit a bergamot. Mírným afrodisiakem je růžové dřevo, skořice, saturejka či santalové dřevo.

A na co je dobrý?

Anýz vám pomůže, pokud vás trápí zažívací potíže, má skvělé protikřečové účinky.

Eukalyptus skrývá skvělé účinky na vaše dýchací cesty. Pomůže při dýchacích potížích, podporuje hojení ran a je skvělou dezinfekcí ovzduší.

Hřebíček vám pomůže od slabosti a uvolňuje svaly. Neměly by ho inhalovat těhotné ženy.

Jasmín oceníte při chmurných dnech. Navozuje totiž dobrou náladu, podporuje činnost srdce a působí jako afrodiziakum.

Růže pečuje o váš krevní oběh, stimuluje žaludek a je skvělým lékem na nespavost.

Vanilka účinně dezinfikuje vzduch a harmonizuje vaši psychickou stránku.

Zázvor pomůže od napětí i bolestí hlavy.

Šalvěj je lékem na nervový systém a má euforický účinek.

Estragon povzbudí i osvěží, navíc podporuje chuť k jídlu a pomáhá při revmatismu. Používat by ho neměly těhotné ženy.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Daniela

Optimistka, milovnice zdravého stravování, obdivovatelka přírody, umění a literatury.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button