Přírodní léčbaRady a tipyZdraví

Přírodní ochrana před komáry je účinná! Pusťte se do výroby domácích repelentů

S letními měsíci přichází nejen sluneční paprsky, užívání si pobytu venku a pohodové dny. Večerní grilování či spánek mohou ohrozit nálety komárů, kterým se daří především v těchto dnech, kdy dostatečně prší, ale je stále teplo. Dopřejte svému tělu ochranu před svědivými štípanci a vyrobte si domácí prostředky z koření, bylin a ovoce, které komáry zaručeně odpudí. Možná vás překvapí, co vše dokáže přírodní ochrana.

Hřebíček proti komárům

Komáři si příliš nerozumí s hřebíčkem, který je silně aromatický. Připravte si proto domácí hřebíčkový repelent, který si můžete připravit 200 ml lékárenského lihu a 50 g hřebíčku, který nadrtíte nahrubo. Smíchejte tyto dvě ingredience a nechte cca 3 týdny macerovat. Občas směs protřepte. Nakonec tekutiny sceďte a přelijte do rozprašovače. Aplikujte ji rovnou na kůži, přičemž ochrana účinkuje cca 2 hodiny.

Letní citrus nezklame

Ideální jsou na léto citrusové vůně, které osvěží a povzbuzují dobrou náladu. Připravit si můžete i repelent ze směsi citrusů, tedy pomerančů, citronů, grepů i mandarinek. Nakrájejte citrusy na kousky a vložte je do litrové nádoby. Z nádoby je přesypte do hrnce, zalijte je 1 l studené vody a pomalu zahřívejte cca 45 minut. Důležité je, aby se citrusy nevařily. Poté nechte 24 hodin odležet, sceďte a přelijte do lahviček. Citrusový repelent bude krásně vonět a aplikovat jej můžete nejen na pokožku, ale také na oblečení. Uchovávejte repelent v lednici.

Bylinný repelent

Do boje s komáry se můžete pustit i s pomocí bylinek, tedy máty, meduňky, šalvěje a bazalky. Tento repelent nejen dokonale voní, ale je naprosto přírodní. Smíchejte lístky máty peprné, bazalky, meduňky a šalvěje v poměru vždy 1:1. Připraveno byste měli mít cca 250 g směsi, kterou zalijte litrem vroucí vody, zakryjte a nechte přirozeně vychladnout. Nakonec směs sceďte a přidejte cca 3 lžičky octa, může být vinný i jablečný. Protřepte a nalijte do rozprašovače. Repelent uchovávejte v lednici.

Účinný rozmarýn odpuzuje i klíšťata

Potřebujete-li účinný repelent, který ochrání před komáry i klíšťaty, sáhněte po rozmarýnu. Do zavařovací sklenice dejte co nejvíce pokrájených kousků citronu a cca 6 snítek rozmarýnu, zalijte teplým olejem, uzavřete a schovejte v chladu a temnu alespoň na týden, lepší je počkat 3-4 týdny. Na závěr sceďte a repelent natírejte přímo na pokožku, ideálně tam, kde vám nejvíce pulzuje krev.

Nezapomeňte na levanduli

Levandule je poměrně proslavenou bojovnicí proti komárům, navíc máte levandulový repelent připravený za pár minut. Potřebovat budete jen lahvičku s rozprašovačem, do které nalijete 20 ml mandlového oleje, 25 kapek levandulového esenciálního oleje a 200 ml převařené vody. Směs protřepte a nechte jeden den rozležet v chladu. Směs se dá využít i jako ochrana před komáry, ale také jako uklidňující a bolest tišící přípravek, třeba i na komáří štípnutí.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button