HubnutíJídloZdraví

Snídaně je základem celého dne. Jaké potraviny jsou po ránu nejvhodnější?

Asi každý již slyšel od nějakého odborníka, že vynechání snídaně nepřispívá vašemu celkovému zdraví. Je však zřejmé, že není snídaně jako snídaně. Za pocukrovanou koblihu nebo připečenou slaninu vás žádný výživový poradce ani lékař rozhodně nepochválí. Jaké potraviny naopak k snídaní doporučují?

Vejce

Vejce představují jednoduchou a výživnou snídani.

Jsou vynikajícím zdrojem bílkovin, které pomáhají podporovat svalovou syntézu. Vzhledem k tomu, že proteinům chvíli trvá, než se tráví, pomáhá vám také udržet pocit sytosti.

Navíc vaječné žloutky obsahují lutein a zeaxanthin . Tyto antioxidanty pomáhají předcházet očním poruchám, jako je šedý zákal a makulární degenerace.

Vejce jsou také jedním z nejlepších zdrojů cholinu, životně důležité živiny pro zdraví mozku a jater.

Řecký jogurt

Řecký jogurt je skvělou volbou, pokud hledáte rychlou snídani.

Vyrábí se scezením syrovátky a jiné tekutiny z mléčné sýřeniny, čímž vzniká krémový produkt, který je koncentrovanější na bílkoviny než běžný jogurt.

Některé druhy jsou dobrým zdrojem probiotik, jako jsou bifidobakterie, které podporují vaše trávení. Abyste se ujistili, že váš jogurt obsahuje probiotika, vyhledejte na etiketě frázi „obsahuje živé a aktivní kultury“.

Pokud dáváte přednost ještě krémovějšímu produktu s vyšším obsahem bílkovin, islandský jogurt – známý jako skyr – je další skvělou volbou.

Zkuste do řeckého jogurtu přidat bobule nebo nakrájené ovoce, abyste přidali více vlákniny, vitamínů a minerálů.

Káva

Mnoho z nás si nedovede představit ráno bez šálku kávy. 84 % Čechů si dopřává alespoň jeden šálek denně.

Káva má vysoký obsah kofeinu, molekuly, která podporuje bdělost, zlepšuje náladu a zvyšuje fyzickou a duševní výkonnost. Mnoho sportovců pije kávu jako přirozený předtréninkový nápoj na podporu sportovního výkonu.

Obsahuje také další prospěšné sloučeniny, jako je kyselina chlorogenová, kyselina kávová a diterpeny, které mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

Pravidelný příjem kávy je ve skutečnosti spojen s mnoha zdravotními přínosy, jako je nižší riziko srdečních onemocnění, cukrovky 2. typu, obezity, onemocnění jater, Parkinsonovy choroby, některých typů rakoviny a dokonce i úmrtí ze všech příčin.

Ovesné vločky

Ovesné vločky jsou klasickou variantou snídaně – a navíc jsou výživné.

Unikátní vláknina, zvaná beta glukan, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, ale také podporuje pocity plnosti tím, že zpomaluje vyprazdňování žaludku a spouští uvolňování peptidu YY, hormonu plnosti, který může zabránit přejídání

oves-vlocky-snidane

Chia semínka

Chia semínka jsou extrémně výživná a skvělý zdroj vlákniny. Část této vlákniny je rozpustná, což znamená, že absorbuje vodu a zvětšuje objem potravy procházející vaším trávicím traktem. Na druhé straně vám tento proces pomáhá cítit se plně.

Vysoce rozpustná vláknina těchto semen může rovněž pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi a podporovat zdraví srdce.

Tvaroh

Tvaroh je potravinou nabitou bílkovinami. Tvaroh má také nízký obsah kalorií. Proto může podporovat hubnutí, aniž by ve vás zanechal pocit hladu. Mezi běžné snídaňové doplňky k tvarohu patří čerstvé ovoce, zelenina, semínka a granola.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button