HubnutíJídloRady a tipyVitamínyZdraví

I „obyčejná“ jablka dokáží s vaším tělem zázraky

Žijeme v době, kdy je mnoho potravin označováno za „superpotraviny“ díky svému nutričnímu složení. Ačkoli to není žádné oficiální označení, setkáváme se s ním stále častěji. Jablka se sice za superpotravinu neoznačují, to však neznamená, že by byla méně nabitá zdraví prospěšnými látkami.

Možná nám jablka přijdou příliš obyčejná, ale jejich zdravotní účinky na lidský organismus jsou neobyčejné.

Jablka mají vysokou výživovou hodnotu

Jablka jsou dobrým zdrojem vlákniny a vitamínu C. Obsahují také antioxidanty, jako je vitamín E, a polyfenoly, které přispívají k četným zdravotním přínosům ovoce.

Mohou být dobrými pomocníky při hubnutí

O vláknině je známé, že dokáže zasytit na dlouhou dobu. Ve spojení s vodou dodá pocit plnosti. Jablka obsahují velké množství vlákniny i vody. V jablkách jsou také obsaženy polyfenoly, ty účinkují proti obezitě.

Jablka mohou mít pozitivní vliv na srdce

Jablka ovlivňují zdraví srdce hned několika způsoby. Výše zmiňovaná vláknina pomáhá nejen s hubnutím, ale také také snižovat hladinu cholesterolu. Polyfenoly pomáhají snižovat krevní tlak a snižují riziko mrtvice.

Jablka mohou snížit riziko cukrovky

Polyfenoly mají také vliv na snížení hladiny cukru v krvi, čímž se snižuje riziko diabetu 2. typu.

Jablka mohou podpořit zdraví střev

Jablka obsahují pektin, druh vlákniny, která působí jako prebiotikum. To znamená, že vyživuje vaši střevní mikroflóru, což jsou dobré bakterie ve vašem střevě. Tvorbu „dobrých“ bakterií podporuje také vláknina obsažená v jablkách.

Mohou působit preventivně proti některým typům rakoviny

Antioxidanty v jablkách mohou nabízet příznivé účinky proti některým typům rakoviny, například rakoviny plic, prsu a trávicího traktu. K tomuto tvrzení bylo prozatím provedeno málo výzkumů, prozatímní výsledky však ukazují, že jablečná pektinová vláknina může inhibovat růst rakovinných buněk a dokonce vyvolat jejich smrt.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button