Zdraví

Febrilní křeče

Vlivem vysoké teploty může u dětí dojít na počátku horečnatého onemocnění zcela nečekaně ke vzniku takzvaných febrilních křečí. U malých dětí je totiž mozek méně stabilní a horečka ho dráždí. Ten pak předává neobvyklé informace nervům, respektive svalům, které se začínají nekontrolovatelně stahovat.

Většina těchto teplotních křečí nastává při teplotě 39 – 40°C. Febrilní křeče se objevují u malých dětí přibližně do 5 let – nejčastěji však ve věku 6 měsíců až 3 roky – a zažijí je asi 3 až 4 % dětí.

Jak se febrilní křeče projevují?

Při nástupu záchvatu febrilní křeče se tělo dítěte nejprve nepřirozeně prohne a dojde ke ztuhnutí. Následně se dostaví nekontrolovatelný třes a oči dítěte jsou obrácené v sloup. Většina křečí odezní do jedné minuty, ale mohou trvat déle (komplikované i 15 minut). Někdy mohou vést až k bezvědomí.

První pomoc při záchvatu febrilních křečí sestává z několika jednoduchých kroků. Za prvé je důležité položit dítě na postel nebo zem a odstranit z jeho okolí všechny předměty, kterými by se mohlo v průběhu záchvatu zranit. Dále je důležité otočit mu hlavičku na stranu, aby mohly volně odtékat sliny, případně zvratky, a pozorně dítě sledovat.

Následky febrilních křečí

Febrilní křeče jsou téměř vždy neškodné, nejedná se totiž o nemoc. Pokud však měly závažný průběh nebo se často opakovaly, zvyšuje se u dítěte riziko vzniku epilepsie, avšak to je podmíněno geneticky. Pravděpodobnost opakování febrilních křečí u dětí, které zažijí první záchvat ve věku do 1 roku, je zhruba 50 %. U záchvatů v pozdějším věku je to zhruba 30 %. Jen zřídka se však opakují v jeden den.

Kdy je potřebná lékařská pomoc?

Pokud má vaše dítě febrilní křeče poprvé, je dobré kontaktovat lékaře kvůli vyloučení závažného onemocnění (např. meningitidy) jako příčiny záchvatu. Objeví-li se febrilní křeče opakovaně, avšak s nekomplikovaným průběhem, není lékařský zásah nutný.

Lékařská pomoc je ovšem vždy nutná v případě, že křeče neodezní do 15-ti minut, projevují-li se pouze na jedné polovině těla nebo má dítě problémy s dýchání. Stejně tak je odborné vyšetření nezbytné, zůstane-li dítě po záchvatu na jednu polovinu těla ochrnuté.

Prevence opakování febrilních křečí

  • snižovat teplotu již při prvních příznacích horečnatého onemocnění
  • na doporučení lékaře je možné podávat v prvních dnech horečky tlumící léky (diazepam) jako prevenci křečí
  • při opakovaném výskytu febrilních křečí se doporučuje odložit očkování živými vakcínami (zejména proti spalničkám)

Literatura

  • Jiří Vajnorský: Febrilní křeče u dětí. Praha 1984

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

omentářů

  1. U těch dětí je to vždy velmi náročné i pro rodiče, psychicky. Kdo zažil, dá mi za pravdu.

  2. Sestra zažila febrilní křece u obou svých dětí, já ani u jednoho, může být jejich vznik dán geneticky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button