PrevenceZdraví

Potřebujete nějaké lepší důvody, proč pít červené víno? Je to lék dlouhověkosti!

Rok od roku se objevují stále pozitivnější zprávy o zdravotních výhodách červeného vína. Ač je to k nevíře, červené víno mnozí považovali za základ lidské stravy už v dřívějších dobách. První zachovalá zmínka o víně pochází z roku 5400 před naším letopočtem.

Co je v červeném víně tak skvělého?

Antioxidanty v červeném víně zvané polyfenoly mohou pomoci chránit výstelku krevních cév ve vašem srdci. Zvláště polyfenolu, zvanému resveratrol se dává velké pozornosti. Jedná se o polyfenolickou sloučeninu, která se mimo červeného vína nachází také v samotných hroznech, arašídech i jiných bobulích.

Za vše je tedy zodpovědná látka zvaná resveratrol..

Odborníci se začali zajímat o zkoumání potenciálních zdravotních výhod resveratrolu a zdá se, že jeho přítomnost je spojená se snížením rizika ischemické choroby srdeční a s vyšším věkem dožívání. Zlepšuje také zdraví mozku, je jakousi prevencí před Alzheimerovou chorobou a demencí. Rovněž chrání plíce před napadením rakovinou. Vědci z univerzity v Santiagu de Compostela ve Španělsku zjistili, že každá sklenice červeného vína denně snížila riziko rakoviny plic o 13%. To samé u rakoviny prostaty. Bylo prokázáno, že červené víno snižuje celkové riziko rakoviny prostaty u mužů o 50 %, u nejagresivnějších forem dokonce o celých 60 %. Mírná konzumace červeného vína snižuje riziko rakoviny prsu.

Také zabraňuje nachlazení. Ve Španělsku došli k závěru, že lidé, kteří vypijí více, než dvě sklenice červeného vína denně, jsou až o 44 % méně nachlazení. Resveratrol má protizánětlivé vlastnosti, které napomáhají celkovému fyzickému zdraví, protože zánětu lze přičíst mnoho nemocí. Byl také nalezen ve studiích na snížení LDL (špatného) cholesterolu společně se saponiny. Kromě toho lze konstatovat, že červené víno zvyšuje hladinu HDL (dobrého) cholesterolu a chrání před poškozením tepen. Studie poukazují na lepší spánek díky podílu melatoninu. Vypití sklenice červeného vína před spaním vám může pomoci usnout. Melatonin je také antioxidant, což znamená, že nezapře ani vlastnosti proti stárnutí a prevenci rakoviny.

Všeho moc škodí

Klíčové je pití alkoholu v omezené míře. Muži by neměli vypít více než 2 – 3 sklenice červeného vína denně a ženy by měly omezit jeho konzumaci na 1 – 2 sklenice denně. Je zapotřebí dalšího výzkumu. Ačkoliv resveratrol může inhibovat růst rakovinných buněk v kultuře a na některých zvířecích modelech, je nezbytné rozsáhlejšího výzkumu týkajícího se vlivu resveratrolu na prevenci rakoviny u lidí.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button