Zdraví

Co je to spasitelský komplex?

Máte pocit, že musíte každému ve svém okolí pomáhat a obklopujete se lidmi, kteří jsou na vaši pomoci závislí? Možná, že trpíte spasitelským komplexem.

Definice mesiášského komplexu

Božský, mesiášský, Jeruzalémský, Kristův či spasitelský komplex je jev, kdy má jedinec pocit, že jeho posláním je pomáhat lidem. Jak rozeznat spasitelský komplex od běžné ochoty pomáhat ostatním? Tento syndrom není klasifikován jako duševní porucha a nenajdete ho v Mezinárodní klasifikaci nemocí, ale může být součást psychotických onemocnění.

Již samotný název tohoto syndromu napovídá, v čem tkví jeho hlavní problém. Jedinec se totiž domnívá, že právě on je tím vyvoleným, který dokáže spasit a zachránit lidi okoli sebe, ale nikoliv pouze v náboženském slova smyslu.

Jak rozeznat spasitelský komplex?

Odhalit, že někdo skutečně trpí spasitelským komplexem, nemusí být vždy snadné. Součástí některých profesí je totiž vyloženě pomoc druhým. Učitelé, lékaři, policisté, hasiči, vychovatelé a další jsou placeni za pomoc druhým a v některých případech dokonce kvůli cizím lidem riskují svůj vlastní život. Co když si ale lidé toto poslání pomáhat druhým přenášejí i do svých osobních životů?

 

Pokud mají lidé neustálé nutkání pomáhat druhým a domnívají se, že se bez jejich rad a aktivní pomoci neobejdou, mohou mít zaděláno na problém. Brzy totiž může dojít k tomu, že ostatním nepomáhají z nezištných důvodů a kvůli nim, ale pouze kvůli sobě, protože milují pocit být hrdinou, spasitelem a zachráncem. Nicméně tím, že se zaměřují pouze na řešení cizích problémů, můžou zcela opomíjet své vlastní.

Nevýhody mesiášského syndromu

Stalo se vám někdy, že jste rozdávali nevyžádané rady a vaši blízcí si přestali za vámi chodit s žádostmi o pomoc a své trable raději svěřují někomu jinému? I to je jeden z negativních dopadů mesiášského komplexu. Božský komplex s sebou totiž nese onu stinnou stránku, jež spočívá právě v tom, že okolí o vaše dobře míněné rady a akční řešení nestojí.

Když jste spasitelem ve vztahu

Spasitelský syndrom může negativně ovlivnit osobní život jedince, který jim trpí. Lidé, kteří si nacházejí nemocné, postižené, závislé či nesamostatné partnery, pro které jsou jedinou pomocí, se často dostávají do bludného kruhu. Svému partnerovi podle svého pomáhají, ale partner jejich snahu buď neoceňuje, případně se jeho problémy nijak nejlepší.

Jak se nestat otravným rádcem?

Jak se nestát obětí své touhy pomoci za každou cenu ostatním? Dodržujte několik doporučení a v prvé řadě se soustřeďte hlavně sami na sebe.

Více poslouchejte, méně rozdávejte rady

Někteří lidé se vám se svými problémy svěřují bez toho, aniž by od vás čekali řešení. Nejprve si proto v klidu vyslechněte vše, co vám chce daný člověk říct a reagujte až ve chvíli, kdy se sám zeptá, co byste vy dělali na jeho místě. Pokud tato otázka nepadne a mluvčí vás vyloženě nepožádá o radu, raději mlčte. Řada lidí ocení ticho během toho, co se vám budou svěřovat se svými problémy a budou rádi za prostor, který jim věnujete.

Zaměřte se na své problémy

Opravdu máte prostor na pomáhání ostatním? Netrápí vás něco? Vaše problémy by pro vás měly být na prvním místě. Držte se rčení o tom, že nejprve je nutné si zamést před vlastním prahem. V případě, že svým problémům čelit nechcete, snažte se na ně pohlížet jako na starosti někoho jiného a využijte své touhy pomáhat ostatním. Co byste poradili někomu jinému, kdyby byl ve vaší situaci?

Své rady a nápady svěřujte papíru

Máte při rozhovoru s lidmi nutkavou touhu nabízet ta nejlepší možná řešení, ale víte, že o ně okolí nestojí? Místo toho, abyste své nápady a dobře míněné rady v sobě dusili, snažte se je hodit na papír. Pište si deník nebo třeba jen poznámky o tom, co by měli vaši blízcí dělat. Okolí se vám bude i nadále svěřovat, vy budete pečlivě naslouchat a vaše rady si najdou své místo ve vašem bloku.

Vyhledejte pomoc odborníka

Máte pocit, že vám vaše neodkladná touha pomáhat přerůstá přes hlavu a i navzdory tomu, že o vaši pomoc vaše okolí nestojí, stále se jim snažíte pomáhat ze všech sil? Abyste předešli případným konfliktům, vyhledejte odbornou pomoc a sjednejte si sezení u psychologa.

Spasitelský komplex se může jedinci často vymstít a zbytečně zničit jeho vazby s okolím. Pokud na sobě i vy pozorujete častou touhu za každou cenu pomáhat ostatním, ale víte, že vaše rady nejsou žádané, snažte se s Božským komplexem bojovat a bude-li to nutné, vyhledejte pomoc specialisty na duševní zdraví.

Zdroj textu: www.webmd.com

Zdroj foto: www.pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button