JídloZdraví

Potraviny, které ulevují od bolesti hlavy

Klasická bolest hlavy je velmi nepříjemná komplikace, která dokáže paralyzovat celé tělo. Člověk s ní je unavený, špatně se soustředí na práci, a proto často sahá po lécích na utišení. Ty s sebou ale nesou řadu vedlejších účinků. Proto je vhodné zkusit tento problém vyřešit přirozenou cestou.

Potraviny bohaté na hořčík

Podle řady lékařů trpí polovinou pacientů bolestmi hlavy především díky nedostatku hořčíku. Tato látka totiž ovlivňuje přenos vzruchů v mozku. Pokud je ale tělo o tuto látku ochuzeno, reaguje na to bolestí hlavy.

Zařaďte proto do jídelníčku potraviny, které jsou bohaté na hořčík – luštěniny, fazole, dýňová semínka, piniové oříšky, vlašské ořechy, para ořechy či listová zelenina.

Potraviny bohaté na vitamín B2

Ryboflavin, neboli vitamín B2, zlepšuje v mozku mitochodnriální funkci, která hraje zásadní roli při prevenci před bolestí hlavy. Vyšší dávky tohoto vitamínu, asi 400 mg denně, můžou být velice prospěšné. Zařaďte proto do jídelníčku vejce, mléko, ořechy, zeleninu a maso.

Potraviny bohaté na vitamín B3

Niacin, neboli vitamín B3, je potřeba ke zvýšení krevního oběhu a potlačení zánětu. Pokud je jeho hladina nízká, dochází k bolestem hlavy. Orální příjem vitamínu B3 je dokonce známý pro snížení celkového napětí v těle.

Tento vitamín je hojně obsažen ve vnitřnostech, především v játrech a ledvinách. Nalezneme ho také v rybách, především v lososu a tuňáku, ale také v zelenině, tedy v řepě. Je běžnou součástí i slunečnicových semen, arašídů nebo pivovarských kvasnic.

Voda

Mírná až střední dehydratace se většinou projevuje právě nepříjemnými bolestmi hlavy, které můžou dokonce dosáhnout až migrén. Můžete být také podráždění a těžko soustředění. Jakmile vás toto postihne, ihned se snažte tekutiny do těla dodat. Do hodiny můžete pocítit úlevu. Tekutiny můžete doplňovat i jiným způsobem. Zařaďte do jídelníčku ovoce a zeleninu, které jsou plné vody.

Kofein

Kofein může být dvousečným mečem. Někteří lidé tvrdí, že se jim bolesti hlavy spustí po šálku kávy, jiní tvrdí, že je kofein bolestí zbavuje. Kofein opravdu může pomoci, souvisí-li vaše bolest hlavy se zvětšenými cévy. Kofein cévy zužuje a zvyšuje krevní tlak. Pokud vás ale trápí bolesti hlavy z jiného důvodů, může být káva opravdu oním spouštěčem. S kofeinovými nápoji nezapomínejte do těla doplnit také dostatečné množství vody.

Třešně

Třešně jsou účinným lékem proti bolesti hlavy. Jsou bohaté na antioxidanty, které mají protizánětlivé účinky, díky kterým mohou bolesti hlavy zmírnit.

Ananas

Ananas obsahuje bromelin, jenž léči bolest hlavy. Působí podobně jako třešně, tedy protizánětlivé. Ovšem pro některé agresivní látky může ananas působit také jako spouštěč. Jíst ananas můžete jak čerstvý, tak tepelně upravený.

Zázvor

Zázvor pomáhá stejným způsobem jako ananas či třešně. Spolu s tím také ale odstraňuje nevolnost a pocity na zvracení, které můžou silnou bolest hlavy doprovázet. Zázvor nemusíte nutně pojídat čerstvý, skvěle postačí jeho sušená verze v prášku.

Pozor na potraviny

Některé potraviny sice léčí bolest hlavy, jiné ji ale způsobují. Mezi spouštěče řadíme:

  • čokoládu
  • ořechy
  • sýry
  • mléčné výrobky
  • cibuli
  • banány
  • citrusové plody
  • avokádo
  • glutamát sodný
  • pikantní koření

To, co vám bolest způsobuje, nebo naopak odstraňuje, je velice individuální. Proto se snažte nalézt příčinu, která vám bolest způsobuje a následně bojujte.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button