PrevenceZdraví

Recept: Nápoj, který reguluje funkci štítné žlázy a bojuje proti vzniku zánětů v těle

Problémy se štítnou žlázou má mnoho z nás. Bohužel nejvíce dysfunkce štítné žlázy postihují právě ženy. Štítná žláza je umístěna na konci průdušnice a podílí se na regulaci metabolismu a produkci hormonů, které ovlivňují spotřebu kyslíku, rychlost látkové výměny, růst a vývoj. Pro vaše celkové zdraví, udržení životní kondice a podporu metabolismu je správná funkce štítné žlázy nesmírně důležitá, proto vám dnes přinášíme recept na nápoj, který podporuje správné funkce štítné žlázy.

Onemocnění štítné žlázy

V ČR onemocněními štítné žlázy trpí přibližně 5% populace. Nejčastějším onemocněním štítné žlázy jsou záněty a dysfunkce spojené se zvýšeným či sníženým vylučováním hormonů. Pokud štítná žláza pracuje nadmíru, tedy produkuje nadbytek hormonů, jedná se o hyperfunkci štítné žlázy, pokud štítná žláza produkuje nedostatečné množství hormonů, hovoříme o hypofunkci. Onemocnění štítné žlázy sebou nese řadu příznaků. Štítná žláza se může zvětšit, přichází stavy silného stresu a nervozity, silné bušení srdce, nadměrné pocení a nemocný rychle hubne. Typickým projevem bývají také vypouklé oči. Většinou lidé, kteří trpí hyperfunkcí štítné žlázy hubnou a ti, kteří mají zmírněné vylučování hormonů, tloustnou. Tyto dysfunkce se léčí pomocí léků či radioaktivním jódem, někdy dokonce dochází k odstranění štítné žlázy.

Příznaky hypotyreózy (snížené funkce)

 • vypadávání vlasů
 • přibývání na váze
 • slabost
 • únava
 • svalové křeče
 • deprese
 • zácpa
 • snížené libido

Ingredience pro přípravu nápoje:

 • 1 šálek brusinkového džusu
 • 1/2 lžičky skořice
 • 1/4 lžičky suchého zázvoru
 • 1/4 lžičky muškátového oříšku
 • 1 lžíce pomerančové šťávy (džusu)
 • pár kapek citronové šťávy

Nejdříve si uvařte přibližně 400 ml vody, až voda trochu vychladne, přidávejte všechny ingredience a postupně míchejte. Nechte nápoj odležet po dobu 20 minut a následně ji pijte. Tento nápoj reguluje funkci štítné žlázy a zvyšuje funkci metabolismu, což vám pomůže ke ztrátě přebytečných kil a zlepší trávení. Tento nápoj je bohatý na vitamíny a stimuluje imunitní systém, navíc chrání od vzniku zánětů.

Skořice a zázvor

Do nápoje určitě nezapomínejte přidávat skořici a zázvor, které hrají důležitou roli. Skořice i zázvor podporuje trávení, nastartuje metabolismus a hubnutí je s nimi mnohem snazší. Obsahují také řadu antioxidantů a mají protizánětlivé vlastnosti, které se především u zázvoru hojně využívají. Dopřávejte si skořici i zázvor preventivně, nejen proto, abyste podpořili funkci štítné žlázy, vyhnuli se zánětům a zhubli přebytečný tuk, ale také jako prevenci rakoviny.

Informace pro budoucí maminky

Správná funkce štítné žlázy je důležitá nejvíce pro budoucí maminky, které se chystají otěhotnět. Preventivně se již dnes provádějí testy, které i během těhotenství sledují funkci štítné žlázy. Pokud se však necítíte již dlouhodoběji dobře a máte podezření na dysfunkci štítné žlázy, navštivte svého lékaře, který podle krevních testů dysfunkci štítné žlázy objeví. Ten vás doporučí ke specialistovi, endokrinologovi. A proč je důležité, aby byla činnost štítné žlázy u těhotných žen správná? Bez dostatečné produkce, či naopak při nadměrné produkci, může dojít ke špatnému vývinu plodu, jelikož štítná žláza produkuje růstové hormony. U nenarozeného miminka by mohlo dojít k některým nedostatkům ve vývinu již v děloze, což je pro něj velmi nebezpečné. Vzpomeňte si během těhotenství a nechte si preventivně udělat krevní test na správnou funkci štítné žlázy, je to důležité pro vás i pro vaše budoucí miminko.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button