Zdraví

Předvánoční stres: Jak se mu vyhnout?

Ještě není ani měsíc před Štědrým večerem a obchodní domy se již halí do vánočního hábitu, začínají nabízet vánoční stravu a lákat zákazníky na zajímavé dárky. Vy se pomalu ale jistě začínáte dostávat do stresu. Čeká vás jednoduše shon, práce, dárky, vaření, úklid a zařizování. Jak to všechno zvládnout? To vše vás zasypává starostmi a stresem. Bohužel stres je pro váš organismus nesmírně nezdravým, dokonce zabíjí mozkové buňky. Pojměte letošní Vánoce jinak a konečně si je plnou měrou užijte.

Ztrácející se kouzlo Vánoc

Přecpané obchodní domy, reklamní spoty v televizi zaměřující se na vánoční dárky, všudypřítomný shon a mírné šílenství lidí, kteří nakupují potraviny na kila, to vše přispívá k tomu, že kouzlo Vánoc jednoznačně mizí. Zkuste si uvědomit, že vánoční svátky nejsou o nadbytku jídla, spotřebě věcí a nakupování desítek dárků, jsou o klidu, o dobrém kvalitním jídle, avšak i o střídmosti, užívání si času s rodinou a tradicích, které nakonec často vynecháváme. Zkuste objevit původní kouzlo Vánoc a přestat se stresovat s výběrem dárků, úklidem či výzdobou.

Počet dárků

První změna by se měla týkat počtu nakupovaných dárků. Pokud každému v rodině nakupujete několik dárků, nejenže se pěkně trápíte s výběrem pro každého člena rodiny, ale také s finanční zátěží, která s dárky přichází. Domluvte se proto v rodině, že si mezi sebou dáte 1-3 dárky nebo si stanovte finanční kvótu za cenu dárků. Uvidíte, že se vám jednoduše uleví, že nemusíte shánět na desítky dárků, ale že svému blízkému koupíte to, co chcete a o čem víte, že mu udělá radost. Vždyť mnohdy stačí dva malé dárky. Variantou může být také to, že si dárky dávat jednoduše nebudete a společně si třeba vyjedete na hory.

Rozdělení úkolů

Pomoci vám jistě může to, že si v rodině rozdělíte jednotlivé úkoly. Například že někdo zařídí stromek, druhý nakoupí, třetí zabalí dárky apod. Nikdy by veškeré úkony neměly být jen na jednom člověku, ten se z toho snadno zblázní a stresuje se. Často vše leží doma na ženě, která uklízí, peče, nakupuje a zdobí dům. Rozdělte si proto doma úkony, nebo je jednoduše redukujte.

Vynechte to!

Ideální je, pokud některé činnosti jednoduše vynecháte. Že musíte mít nutně tři věnce na každých dveřích? Že je nezbytné umýt okna a celou domácnost? Že musíte nutně napéci patnáct druhů cukroví? Nic z toho nutné opravdu není. Zredukujte proto úkony, které vám připadají jako nezbytnost a zjistíte, že tak nezbytné jednoduše nejsou. Vyrobte si doma adventní věnec, ozdobte stromek, napečte jen pět druhů cukroví a uvidíte, že budou stejně všichni spokojení. Klidně si úkony, které chcete zvládnout napište již v listopadu, abyste je měly čas v klidu zvládnout. Myslete na to, že Vánoce nejsou o tom, abyste se zbláznili, ale odpočívali a vnímali tradice.

Naučte se vnímat Vánoce

Zkuste si v hlavě představit, jak byste si nejvíce vánoční svátky užili a tuto představu zkuste jednoduše naplnit. Jestli je to s rodinou u vánočního stromku, na pláži s dětmi nebo je to třeba bez klobás? Udělejte si vánoční svátky podle toho, jaké si je představujete vy, a ne podle toho, co vám předkládá televize o ideálních svátcích. Myslete také na své zdraví, že stres vám ubližuje a podobně také zbytečné přejídání.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button