Zdraví

Protahovací cvičení pro zdravé tělo i mysl

Protahovací cviky jsou velice důležité pohyby, které se vyplatí zařadit do každodenního režimu a ozdravit tak náš organismus. Někdy se mylně domníváme, že budovat svaly a dosahovat aerobní kondice stačí. Ale musíme myslet také na naši pružnost a právě protahování nám s flexibilitou pomůže.

Protahování totiž udržuje naše svaly pružné, silné a zdravé a zmíněnou pružnost potřebujeme, abychom si udrželi rozsah pohybu v kloubech. Jinak se nám svaly zkrátí a také ztuhnou. Následně se objevuje riziko bolesti kloubů, napětí a poškození svalů.

Obzvláště v dnešní době, kdy mnozí z nás prosedí značnou část dne u stolu u obrazovek počítačů a večer si jdeme „odpočinout“ k obrazovkám televizním na náš pohodlný gauč.

Než začnete s protahováním, je důležité naučit se správným technikám. Tím zajistíte, že nakonec namísto příjemného protažení nedojde ke zranění. Proto se vyplatí najít si profesionálního fyzioterapeuta nebo si zajít na hodinu jógy či pilates, kde vás instruktoři navedou tím správným směrem, předvedou pozice a sestavy, které se pak dají i jednoduše praktikovat doma.

Každý, kdo má náročné povolání, mentálně nebo fyzicky, ví, že mu cvičení jógy nebo metody pilates, může výrazně pomoci v rušném životě. Mnoho známých a úspěšných lidí ne tento druh pohybu nedá dopustit. Mezi zastánce patří například komik Russel Brand, členka skupiny Spice Girls – britská zpěvačka Victoria Beckham stejně jako její manžel a uznávaný fotbalista David Beckham, profesionální hráčka pokeru Celine Lin ze Šhangaje nebo česká herečka Ivana Jirešová.

A jaké konkrétní výhody má strečink pro naše tělo?                 

Pružnost – protahování zlepšuje naši flexibilitu. Čím víc se protahujeme, tím více hýbeme našimi svaly a jsme pružnější. Dlouhodobější praxí se tělo protahuje snadněji a flexibilita se jen zvyšuje.

Postoj těla – je další z přínosů, které má protahování pro naše tělo. Všichni víme, že špatné držení těla má neblahý vliv na páteř a celý pohybový aparát. To se dá napravit každodenním protahování, protože tím posilujeme i svaly, takže mohou pozici těla líp držet. Méně se hrbíme a udržení vzpřímené pozice je snadnější.

Předcházení úrazů – jde s protahováním ruku v ruce. Když máme svaly zahřáté a flexibilní, pohyb se stává mnohem jednodušším, což předchází možných úrazům.

Přísun živin do těla – se díky protahování také zlepšuje. Když se krásně protáhneme, zvyšuje se přísun krve, která zásobuje naše tělo živinami. Zvýšený přísun krve a živin má na svědomí také sníženou bolest.

Klidná mysl – patří do mentálních výhod pravidelného protahování, dáváme našemu tělu jakousi přestávku. Doplníme energii a díky proudění krve v těle je naše mysl klidnější a soustředěnější.

Uvolnění napětí – jistě ocení každý z nás. V dnešní rychlé době se můžeme cítit ohromeni a zahlceni. To může vést k napětí svalů, což funguje jako obranný mechanismu. Protože si je protahování vrátíme zpátky do uvolněného stavu, zvládáme lépe stres a napjaté situace.

Přísun energie – je logickým výsledkem přísunu krve a tudíž kyslíku do organismu. Máme pocit svěžesti a díky zvýšené energetické hladině se cítíme mnohem lépe a pozitivně naladěni.

Nic se ale neuskuteční přes noc. Sebelepší cvik nám magicky nezajistí báječně pružné tělo během jednoho dne. Je důležité věnovat se protahování často, ideálně každý den. Doporučuje se začít s 2 až 3 dny v týdnu, minimálně po dobu deseti minut. Samozřejmě pokud jedinec nemá žádné problémy či zdravotní komplikace. Technika protahování je velice důležitá, měli bychom se nejdřív zaměřit na svaly, které jsou ztuhlé a napjaté. Nikdy však nepřekračujte práh bolesti.

Nic se ale neuskuteční přes noc. Sebelepší cvik nám magicky nezajistí báječně pružné tělo během jednoho dne. Je důležité věnovat se protahování často, ideálně každý den. Doporučuje se začít s 2 až 3 dny v týdnu, minimálně po dobu deseti minut. Samozřejmě pokud jedinec nemá žádné problémy či zdravotní komplikace. Technika protahování je velice důležitá, měli bychom se nejdřív zaměřit na svaly, které jsou ztuhlé a napjaté. Nikdy však nepřekračujte práh bolesti.

Protahování patří mezi nedílnou součást tréninkového režimu každého sportovce, od amatérů po profesionály. Tam se doporučuje tělo dynamicky rozehřát před samotným tréninkem, aby se tělo před výkonem ohřálo a zvýšila se pružnost kloubů. Naopak staticky se má tělo po odvedené práci zklidnit a vychladnout.

Na protahování je skvělé, že k němu nepotřebujete moc prostoru, stačí vám podložka na jógu, ani moc času. Navíc ho můžete provádět téměř kdekoli. Existuje celá řada knih, online lekcí a ve vašem okolí jistě najdete zkušeného instruktora jógy nebo pilates, kde se dozvíte vše potřebené pro zdravé a přínosné protahování, jenž posléze můžete začlenit do vašeho každodenního života.

Zdroj obrázkov: Pereslavtseva Katerina, Dusan Petkovic, Koldunov / Shutterstock.com

Podobné články

Back to top button