PrevenceZdraví

Co pomůže na podzimní depresi? Vyzkoušejte olej pačuli

Pačuli olej pochází z rostliny pačule obecná, která je hojně pěstována ve střední části Asie, například v Malajsii, Indii či na Filipínách. Svým vzhledem je rostlina podobná meduňce, není tedy nijak výraznou, ale její účinky na lidský organismus jsou obdivuhodné. Pořiďte si olej pačuli do vaší sbírky esenciálních olejů. 

Esenciální olej pačuli

Z rostliny pačule se tedy získává silice, která je destilována ze suchých listů a výhonků rostliny. Pačuli poznáte podle výrazné specifické vůně, která je těžká a zemitá. Takováto vůně je typická pro staré skříně či navlhlé dřevo. Pačuli se často používá jako přísada do parfémů, jelikož přidává teplejší nádech. Zajímavé je, že kvalita silice pačuli stoupá úměrně s věkem. Dobrou volbou je tedy koupit lahvičku oleje a uložit ji na tmavém místě a nechat ji zde stát třeba 10 let. Za tento dlouhý čas se její vůně promění a zesílí.

Výhody pro lidský organismus

Esenciální olej pačuli má mnoho pozitivních přínosů pro celkové zdraví, ale také krásu. Mezi nejčastější přínosy esenciálního oleje pačuli patří:

  • bojuje proti depresi
  • posiluje imunitní systém
  • funguje jako přírodní deodorant
  • působí proti vzniku plísní
  • léčí zánět
  • zlepšuje náladu
  • posiluje zdraví vlasů a pokožky
  • chrání před infekcemi
  • působí jako stimulant hormonálního systému
  • bojuje proti horečce

Léčivé účinky

Příjemná vůně pačuli má pozitivní vliv na stav úzkosti, deprese a pocity strachu. Kápněte proto tento esenciální olej do vaší aromalampy či ho smíchejte s vodou a rozprašte po místnosti. Spektrum účinků pačuli oleje je opravdu široké, má protizánětlivé, antiseptické a antibakteriální účinky.  Užíván je i k hojení ran, ale také jako prostředek léčby zánětů pokožky, tedy i akné, které pomáhá léčit. Pačuli olej má močopudné vlastnosti a je tedy dobrým spojencem v boji proti zadržování vody v těle, tedy pomůže při otocích.

Mírné afrodisiakum

Pačuli olej bývá užíván také jako jemné afodisiakum, které navodí tu správnou atmosféru. Během léta je dobrým repelentním prostředkem, zvláště pokud pačuli olej přidáte do svého tělového krému či ho aplikujete na vlasy. Pačuli olej je v Asii užíván také při meditacích či aromaterapiích, napomáhá dosáhnout stavu klidu a uvolnění.

Krásná díky pačuli

Skvělý vliv má esenciální olej pačuli také na vaše vlasy a pokožku. Stačí pravidelně vtírat esenciální olej do vlasů. Nejenže budou vaše vlasy krásně vonět, ale budou plné síly a vlasů. Pokud přidáte pačuli olej do svého pleťového krému, bude vaše pokožka zdravá a svěží, jelikož pačuli hojí rány, ale má vliv také na odstranění celulitidy či křečové žíly. Vhodné je olejíček přidávat do různých domácích výrobků na podporu zdravé pleti a vlasů. Přidávat olejíček můžete také do koupele, která opojně poblouzní smysli a pomůže zahojit drobné ranky na pokožce. Vhodné je užívat pačuli olej také na problematickou pleť, aknózní, která má sklony k zánětu. Hojí také pleť popraskanou, což se nám zvláště přes podzim a zimu bude velmi hodit.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button