MinerályRady a tipyZdraví

Malabarský špenát – všestranný a zdravý doplněk, který se pěstuje hlavně v létě

Malabarský špenát (Basella alba nebo rubra) je jedinečná popínavá réva. Ačkoliv se nejedná o klasický známý špenát, chutná stejně jako ten běžný.

Odrůda Alba má bílé květy a zelené révy, zatímco odrůda Rubra vlastní narůžovělé květy a fialově červené révy. Listy a stonek obsahují sliz – ten je výborným zdrojem rozpustné vlákniny (podobně jako pektin v jablkách).

Réva rychle roste v letním vedru až do podzimu. V zimě odumře, ale semena spadaná na zem, mohou posloužit k pěstování révy následující jaro.

Malabarský špenát je ideální v létě, jelikož zůstává jako jedna z mála surovin, šťavnatá. Hlávkový salát, kapusta i mangold nemají moc rádi horký žár a vysychají nebo trpknou.

Normální špenát rovněž nesnáší slunce, ale malabarskému špenátu se na slunci daří a podporuje i jeho přirozený růst.

Zdravotní benefity

Malabarský špenát má vysoký obsah vitamínu A a C, také železa a vápníku. Je zde vysoké množství bílkovin, hořčíku, fosforu a draslíku.

Dalším dobrým důvodem k jídlu malabarského špenátu je, že vlastní antioxidanty – zejména beta karoten a lutein, což jsou přirozeně se vyskytující látky, jenž pomáhají chránit buňky před stárnutím. Odrůda Rubra jich má o něco více, vzhledem k její fialové barvě.

Jak pěstovat malabarský špenát

Na rozdíl od pravého špenátu, kterému se na podzim a na jaře daří lépe, má malabarský špenát rád letní horko. Semínka přes noc namočte, celý proces výsadby tím urychlíte. Rostlina roste skvěle v odvodněné a bohaté půdě na plném slunečním světle.

Nezapomeňte ji dobře zalévat a udržovat vlhkou. V suchém počasí ji možná budete muset občas zavlažit rozprašovačem s vodou. Ph půdy by mělo být mírně zásadité nebo kolem 7-8. Malabarský špenát je réva, jak jsme se již zmínili, tudíž potřebuje a chce po něčem šplhat, např. mříže nebo motouzy, klidně i klec na rajčata.

Nasbírejte si koncem léta semínka, budete mít zcela novou plodinu, která čeká na setí!

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button