PrevenceRady a tipyZdraví

Nejlepší „gumové“ vitamíny pro děti: co by měly obsahovat?

Rodiče často dávají svým dětem „gumové“vitamíny v podobě želé bonbonků. Pro mnoho dětí je to ta nejpřijatelnější forma, protože sirupy na lžičku nejsou chuťově až tak dobré.

Ačkoliv mnoho dětí ve skutečnosti nepotřebuje denně přijímat umělé vitamíny, protože spoustu vitamínů získají z ovoce a zeleniny.

Pokud je to nutné, většina dětí může denně užívat dětský multi-vitamín, který by měl mít doporučenou denní dávku všech potřebných vitamínů a minerálů, včetně vitamínů A, C, D, K, skupinu vitamínů B, železo a vápník.

Individuální složení pak nabízí třeba i omega-3 mastné kyseliny v podobě rybího oleje, extra vitamínu C navíc, vlákniny a antioxidantů.

Vitamín D a vápník

Vitamín D je velmi důležitý vitamín, který pomáhá dětem rozvíjet silné kosti a chrání před rozvojem osteoporózy v dospělosti (slabé kosti, které se snadno lámou).

Vitamín D by se měl užívat v množství 400 IU vitaminu D, když ho není dostatek ve stravě.

Rybí olej

Potravinová pyramida doporučuje, aby děti jedly ryby. Jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin – losos, pstruh a sleď. Doplněk stravy s vysokým obsahem omega-3 rybího oleje s DHA a EPA je ideální.

Vitamín C

Téměř všechny vitamíny pro děti, ať už jsou to žvýkací multivitaminy nebo jen gumové vitamíny, obsahují vitamín C. Většina dětí, dokonce i ti nejnáročnější jedlíci, získávají dostatek vitamínu C ze své stravy.

A co mega dávky vitaminu C pro děti? Ačkoli někteří rodiče zvažují, že by svým dětem poskytli vitamín C navíc jako prevenci nachlazení, je kontroverzní. Skvělou zásobárnou vitamínu C jsou např. pomeranče.

pomeranče – vitamín C

Stejně jako vitamín C jsou i jiné vitamíny považovány současně za antioxidanty

Jedná se o vitamíny A a E. Dětem jsou podávány jako stavitelé imunity, aby se pokusili předcházet infekcím. Mějte také na paměti, že mnoho potravin je nyní obohaceno o vitamíny A, C a E, tak jestli je to vůbec nutné.

Na druhou stranu spoustu dětí nemá rádo ovoce a zeleninu a mohou mít absenci těchto vitamínů, ale také nedostatek vlákniny. Nejnovější doporučení zní, že by děti měly sníst asi 14 g vlákniny na každých 1 000 kalorií.

Více o gumových vitamínech

Měli byste svým dětem dopřát extra vitamíny a minerály nebo jiné doplňky? Pokud je potřebují, tak určitě, např. batolata jsou tak vybíravá, že jim některé skupiny vitamínů z potravin zcela chybí a mohou tak potřebovat multi-vitamín.

A děti, kteří nepijí mléko, jsou zase ohrožené nízkou hladinou vitamínu D a vápníku. Trpí potom dost často také zácpou…

Stejně jako ostatní léky uchovávejte gumové vitamíny mimo dosah vašich dětí, aby je nekonzumovaly jako bonbóny. I vitamíny se můžeme tzv. předávkovat!

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button