Dostatečný přísun vitaminů skupiny B je nesmírně důležitý pro naše metabolické a celkové zdraví. Přesto má mnoho lidí tohoto vitamínu nedostatek. Ne každý ví, k čemu jsou jednotlivé druhy vitamínu B dobré, proto si je představíme detailně, abyste poznali jejich důležitost a naučili se znát jejich přirozené zdroje.
Co jsou to vitamíny skupiny B?
Je to skupina vitamínů považovaná za nezbytnou pro fyzické a duševní zdraví. Oblíbeným doplňkem stravy je B komplex, tedy obvykle tobolka obsahující všechny vitamíny skupiny B v dostatečném množství. B komplex je často užíván jako doplněk, zejména vegetariány a vegany . Nedostatek vitamínů B může mít negativní důsledky pro fyzické i duševní zdraví. Pokud se užívají podle doporučení, měly by být tyto doplňky zcela bezpečné. Vitamíny skupiny B jsou rozpustné ve vodě a všechny sloučeniny, které vaše tělo nepotřebuje, budou přirozeně vyplaveny.
Příznaky nedostatku vitaminu B:
- Závrať
- Nedostatek rovnováhy a koordinace
- Únava
- Slabost
- Dušnost
- Hladký a červeně zbarvený jazyk
- Pocit mravenčení nebo necitlivosti v rukou, nohou nebo končetinách
- Neobvykle bledá kůže
- Citlivost na světlo nebo rozmazané vidění
- Zmatenost nebo podrážděnost
- Změny nálady
- Ztráta paměti
Hlavní výhody dostatečného příjmu vitamínů B
Vitamin B komplex je nezbytný pro fungování zdravého těla. Společně mají tyto sloučeniny mnoho výhod, včetně následujících:
- Zdravý růst
- Regulace cholesterolu
- Zdravá hmotnost
Typy vitamínů B a potraviny
B komplex zahrnuje thiamin, riboflavin, niacin, kyselinu pantotenovou, pyridoxin, biotin , folát a kobalamin. Podívejme se na ně podrobněji níže.
B1 (thiamin): Tato sloučenina přeměňuje cukr a sacharidy na využitelnou energii, má neurologické výhody a pomáhá udržovat zdravý průtok krve v těle. Nachází se v celozrnných obilovinách, tmavě zelené zelenině, jako je kapusta, ale také v mléce a vejcích.
B2 (Riboflavin): Stejně jako B1 je tato živina potřebná pro metabolismus a je také dobrá pro zdraví očí. Lze jej nalézt ve stejných potravinových zdrojích jako B1, jsou to celozrnné obiloviny, zelená zelenina, mléko a vejce.
B3 (niacin): B3 je další nezbytná sloučenina pro metabolismus živin na ATP, palivo pro lidské buňky. Pomáhá také trávicímu systému. Lze jej nalézt v červeném mase, kuřecím mase, celozrnných výrobcích, rybách a arašídech.
B5 (kyselina pantotenová): B5 je také důležitý pro tvorbu energie a pro zpracování hormonů, které udržují lidské tělo v rovnováze. Najdete ho v jahodách, grapefruitu, slunečnicových semínkách, kvasnicích, mase, jogurtech a vejcích.
B6 (Pyridoxin): B6 rozkládá uloženou glukózu a reguluje tělesné kyseliny v krvi. Najdete ho v cizrně, tuňáku, celozrnných výrobcích, hovězím mase, kuřecím mase, vodním melounu, lososu a špenátu.
B7 (Biotin): B7 se podílí na přeměně potravy na energii a pomáhá tělu produkovat mastné kyseliny, které udržují zdraví buněk.
B9 (folát): B9 se také nazývá kyselina listová a podporuje růst červených krvinek. Běžně jej užívají těhotné ženy, aby se snížilo riziko vrozených vad. Nachází se v obohacených cereáliích, celých zrnech, citrusových plodech, zelené listové zelenině, mase, rybách a červené řepě.
B12 (kobalamin): B12 je nezbytný pro udržení zdravých krvinek a nervů. Pomáhá také produkovat DNA a zabraňuje některým typům anémie. Primární přirozené zdroje B12 pocházejí ze zvířat – maso, ryby a mléčné výrobky. Lze jej nalézt také v obohacených snídaňových cereáliích a nutričních kvasnicích.
Dávkování
Je důležité užívat doplněk vitaminu B v množství doporučeném výrobcem, pokud lékař nedoporučí jinak. Některé z těchto produktů budou obsahovat různé koncentrace různých vitamínů B, proto se doporučuje poradit, zvláště pokud trpíte specifickým zdravotním stavem.
Vedlejší efekty
Nejčastějšími vedlejšími účinky doplňků vitaminu B jsou žaludeční křeče a průjem. Mezi další nežádoucí účinky patří následující:
- Poškození nervu
- Brnění končetin
- Červená kůže
Překračování doporučené dávky vitaminu B po delší dobu může vést k následujícímu:
- Vysoká hladina cukru v krvi
- Rozmazané vidění
- Kožní problémy
- Srdeční choroby
- Onemocnění jater
Pokud se objeví některý z těchto příznaků, doporučuje se přestat užívat doplněk a poradit se s lékařem. Pokud máte již existující zdravotní potíže nebo užíváte nějaké léky, které by mohly ovlivnit příjem komplexu vitaminu B, kontaktujte lékaře a požádejte ho o radu.
Zdroj obrázků: Pixabay.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos