PrevenceRady a tipyZdraví

7 tipů, jak prožít podzim ve zdraví a duševní pohodě

S podzimním obdobím přichází i změna našeho životního režimu. Jednotlivá roční období totiž mají vliv i na naše zdraví, na to, jak se v daném období cítíme i na naše aktivity. Podzim je jakousi mírnou přípravou na zimu a vy ho můžete prožít ve zdraví i duševní pohodě. Dnešní článek vám přináší pár tipů, jak na to.

Změna období

Každá změna ročního období se podepisuje i na našem životě. V mnoha zemích se čtyři roční období nestřídají a život obyvatel je zpravidla zahalen sluncem a teplem, či naopak chladem a temnotou. My máme to štěstí, že žijeme v mírném páse, kde si můžete užívat všech čtyř ročních obdobích a prožívat krásné přírodní změny. Každé roční období sebou samozřejmě přináší svá specifika, která se dotýkají naší stravy, nálady, aktivit, práce apod. Kvůli tomu bychom měli životní styl vždy daného ročnímu období přizpůsobit, abychom se cítili lépe.

Podzim

Během letních měsíců jsme například více aktivní, více času trávíme venku, dopřáváme si lehčí stravu, která bývá zpravidla zdravější. Zvyšuje se i příjem tekutin a naše nálada je často pozitivní. Se začínajícím podzimem však dochází ke změnám počasí, slunečné dny střídají více ty pochmurné, přichází počasí větrné a deštivé. Podzim je jakýmsi předstupněm zimy, který nás má na zimu pomalu připravovat. Během podzimu byste tak měli trochu zpomalit, akceptovat větší únavu vašeho organismu, posilovat preventivně imunitní systém apod. Co tedy vše můžete pro své zdraví a dobrou náladu podniknout?

Imunitní systém

Dbejte především na dostatečnou posilu imunitního systému, který byste měli podporovat preventivně ještě dříve, než přijde zima. Ochráníte se tak před nachlazením i chřipkou. Zvolit můžete buď variantu doplňků stravy, ale dbát také na stravu pestrou, která bude bohatá na vitamíny. Ideální je například šípkový čaj, který je skvělým zdrojem vitamínu C a šípky jsou na podzim téměř všude k dispozici. Vhodnou formou posilování obranyschopnosti je i otužování, ale s tím byste měli začít co nejdříve a postupovat velmi pomalu.

Vitamín D

Během podzimu si do sytosti užívejte i slunečných dnů. Jde především o to, abyste načerpali zásobu vitamínu D, který se vytváří v pokožce vlivem slunečního záření. Dopřejte si podzimní procházku a poseďte si na slunci. Pravidelné procházky jsou i prevencí špatné nálady.

Pohyb

Právě pravidelný pohyb může být tím, co vás udrží v dobré náladě a kondici i přes podzim. Po pohybové aktivitě se totiž vyplavují endorfiny, hormony dobré nálady, díky kterým se budete cítit příjemně. Místo venkovní pohybové aktivity můžete zvolit indoorové sporty, které vás též udržují dobrou kondici.

Podzimní jídelníček

Na podzim se mění také náš jídelníček. Studené saláty nahrazují spíše teplé pokrmy, které jsou tučnější a výživnější. Dopřejte si během podzimu horké polévky, krémy a typicky podzimní plodiny, které budou v dobré kvalitě. Zařaďte do svého jídelníčku červenou řepu, dýně, brambory, cukety, ale také oříšky, jablka, švestky a hrušky. Nezapomínejte ani typické podzimní koření, které má zahřívací účinky na organismus, jako je skořice, kardamon, zázvor i hřebíček. Ze směsi tohoto koření se dá připravit i velmi chutný nápoj s mlékem. Podzimní ingredience jsou pro vás velmi zdravé, jelikož jsou sezónní, regionální a čerstvé.

Horké nápoje

Nezapomínejte ani na horké nápoje, které vás během chladných dnů dokonale prohřejí a chrání organismu před nachlazením. Ideální nápojem je horký černý čaj, bylinné čaje a občas si můžete dopřát také kávu. Připravit si můžete také čaj se skořicí, hřebíčkem a kardamonem. Stačí byliny povařit v mléce a poté zalít mlékem černý čaj. Je to dobrota, která vždy dokonale zahřeje.

Dobrá nálada

V průběhu podzimních dnů často přichází i špatná nálada a podzimní chmury. Snažte se však i během těchto tmavých měsíců držet vaši dobrou náladu na maximu. Pomoci vám mohou pravidelné pohybové aktivity, například procházky, cvičení jógy, plavání apod. Ideální je také zútulnit si domov, abyste se v něm cítili příjemně a trávit více času s rodinou a přáteli. Právě díky nim bude vaše nálada stále dobrá a vy si udržíte úsměv na tváři i přes podzim. Zkusit můžete také aromaterapii s oleji, které podporují dobrou náladu. Zkuste citronový či pomerančový esenciální olej.

Více odpočinku

Na podzim na vás pravděpodobně dopadne větší potřeba odpočinku, která je spojena především s nepříznivým počasím. Dopřejte svému organismu zasloužený odpočinek, popřípadě delší spánek. Ideální je naslouchat potřebám vašeho organismu, který se připravuje na zimu. Zvolit můžete i aktivnější formy odpočinku, jako je jóga, čtení či poslech hudby.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button