KrásaPřírodní léčbaZdraví

Infuzní olej s čerstvými bylinkami: jak si jej vyrobit svépomocí?

Nejlepší je vyluhovat čerstvé bylinky, ale jak na to? Existuje několik způsobů, jak je použít. Čerstvé bylinky mají tu nevýhodu, že mohou v oleji začít hnít. Tvorba plísně je samozřejmě nežádoucí. Jak tomu zabránit?

K uchování bylinek můžete použít téměř jakýkoliv druh oleje. V mýdlech je nejlepší složkou olivový, slunečnicový, kokosový nebo olej z rýžových otrub.

A mezi ideální bylinky patří meduňka, levandule a heřmánek. Jedná se o infuzní oleje, ne éterické. Jaký je mezi nimi rozdíl? V získání aktivních sloučenin, rozhodně nejde o aromatické oleje.

Metoda 1 – ohřev v troubě

Použijte skleněnou nebo nerezovou zapékací misku. Do misky vložte bylinky a zalijte je olejem. Nemusíte je úplně zakrývat, protože je budete míchat. Nastavte ohřev trouby na nízkou teplotu a nechte odkryté asi 30 minut.

Bylinky pořádně promíchejte a nechte chvíli působit. Obracejte je každých 15-20 minut. V závislosti na použitých bylinkách by se měl olej zbarvit do žluta nebo zelena a krásně vonět. Potom odstraňte bylinky a opět olej zahřejte.

Infuzní olej s bylinkami

Tento krok je důležitý, protože na dně může zůstat zbytková vlhkost, která se potřebuje odpařit. Když je hotovo, vypněte teplo a nechte vychladnout. Nalijte olej do nádoby a spotřebujte ho během několika dní.

Metoda 2 – pomalé vaření

Použijte půllitrovou nebo litrovou sklenici. Přidejte dostatek bylinek, kterými naplňte sklenice cca do poloviny. Zalijte olejem a umístěte do pomalého hrnce. Přidejte vodu do hrnce až po rysku. Nejprve zahřívejte na vysoký stupeň ohřevu a následně stáhněte a udržujte nízkou teplotu.

Až budete hotovi, vyjměte sklenice z pomalého hrnce a položte je na ručník, aby vychladly. Po vychladnutí přeceďte do jediné nádoby. Po úplném vychladnutí přikryjte. Spotřebujte do několika dnů.

Metoda 3 – sluneční teplo

Umístěte bylinky do sklenic a zalijte olejem, jak je psáno výše. Pevně zakryjte a několikrát protřepejte, aby se bylinky v oleji rozprostřely. Umístěte na den nebo dva na slunce.

Sceďte, ale na bylinky netlačte, jen je nechte okapat. Stisknutím dolů můžete do oleje dostat vlhkost.

Pokud váš olej není dostatečně silný, zopakujte. Lepších výsledků dosáhnete, když tak učiníte dvakrát.

Z oleje si můžete vyrobit mast, mýdlo nebo pleťovou vodu. Je to výchozí surovina pro řadu kosmetických i jiných produktů.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button