Zdraví

Léčba zánětu spojivek

Zánět spojivek sám od sebe neodezní! Protože konjunktivitida přestavuje infekční zánětlivé onemocnění, je důležité přeléčit ji antibiotiky po konzultaci s lékařem. Jelikož může být způsobena různě závažnými původci, je velice nutné, aby lékař správně určil diagnózu.

Pro očního doktora je především důležitý charakter zarudnutí spojivek a barva či hustota vylučovaného sekretu z očí. Hnisavý výtok ukazuje na bakteriální infekci, vodnatý na alergický podnět a virové nebo chlamydiové infekce obvykle začínají pouze v jednom oku.

Oční kapky na zánět spojivek

Nejvíce doporučovanými léky na zánět spojivek jsou v současné době nejrůznější oční kapky a masti, které působí jako lokální antibiotikum, případně mají protialergické a protizánětlivé účinky. Z těch nejznámějších jsou to například:

  • při nehnisavém zánětu – Ophthalmo-Septonex (účinná látka Carbethopendecinii bromidum)
  • Ophthalmo-FramykoinOphthalmo-AzulenDexamethasone (léčivá látka Dexamethasonum)
  • při zánětu vyvolaném alergií – Livostin (léčivá složka Levocabastini hydrochloridum), Ophthalmo-Evercil (účinná látka Phenylephrini hydrochloridum a Esculinum sesquihydricum)
  • k léčbě takzvaného suchého zánětu spojivek – Arufil (léčivá složka Povidonum)

Další vhodné přípravky pak naleznete vypsané také zde.

Babské rady

Kromě lékařem předepsaných přípravků navíc můžete léčbu zánětu efektivně podpořit a urychlit vhodnou domácí léčbou, kdy existuje řada osvědčených i méně doporučovaných rad, co se má při zánětu spojivek dělat či používat. Takzvané babské rady zahrnují například vysoce účinné obklady z heřmánku (3 lžičky na 3 dcl), výplachy borovou vodou či obyčejnou převařenou vodou.

Co se jiných bylin vhodných k výplachům nemocných očí týká, jsou mimo heřmánek, u kterého je důležité dávat si pozor na případnou alergickou reakci, doporučovány odvary kupříkladu z:

  • květu čekanky
  • jitrocele
  • světlíku lékařského
  • malinových listů

Dále se doporučují obklady z tvarohu nebo šalvěje, která má protizánětlivé účinky a zklidní podrážděné oči. Zjednodušeně lze říci, že pomocí těchto prostředků můžete rychleji utišit příznaky zánětu. Je ovšem důležité uvědomit si, že přírodní léčba nenahrazuje v žádném případě obzvláště u hnisavých či déle jak týden trvajících zánětů spojivek nutná antibiotika!

Myslete na zdraví svých očí. Právě jejich prostřednictvím vnímá člověk nejvíce informací a podnětů z okolního světa. V případě jakéhokoliv zánětu v očích je proto dobré nechat se vyšetřit lékařem a vyloučit tak závažnější onemocnění.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button