PrevenceZdraví

Chraňte se před bolestí zad preventivně!

Bolesti zad mohou být velmi nepříjemnými a mohou vám více než znepříjemňovat každodenní život. Příčinou bolestí zad může být mnoho, ať už je to vrozená dispozice, sedavé zaměstnání, problém s nervovou soustavou či nedostatek protažení a pohybu. Některým bolestem zad však můžete předejít účinnou prevencí či alespoň bolesti zmírnit pravidelnou péčí o své tělo. 

Jóga a pravidelné protažení

Pravdou je, že skvělou prevencí bolesti zad a krční páteře je pravidelné protažení vašeho těla. Dopřejte si ho klidně každý den po dobu alespoň 20 minut. Stačí s tímto cvičením začít a vydržet alespoň 14 dní. Po 14 dnech ucítíte změny, které vás donutí v pravidelném cvičení nadále pokračovat. Používat můžete buď klasické protahovací cviky, které vycházejí z jógy, či cvičit klasickou jógu. Tímto způsobem protáhneme celé své tělo, klouby, šlachy, svaly, a budete se cítit mnohem lépe.

Akupunktura a masáže

Pomoci od bolesti zad vám mohou také jiné alternativní prostředky. Například akupunktura, tradiční způsob léčby v čínské medicíně, která se snaží o otevření energetických toků v těle. V tomto způsobu léčení se používají jehličky, které jsou zapichovány do energetických bodů a cest na vašem těle. Pomáhají zmírnit bolesti zad. Pomoci vám mohou také masáže, které se zaměří na určitou část zad. Masáže uvolňují tělo, pomáhají zlepšit tok krve a snižuji bolestivost. Navíc pomáhají k uvolňování endorfinů přirozeným způsobem.

Žádné dlouhé sezení!

Dobrou prevencí se stává i to, pokud se budete vyhýbat dlouhému sezení. Ve svém volném čase můžete tuto situaci ovlivnit, protože máte na výběr, zda svůj čas strávíte sezením u televize nebo pobytem venku, sportem či jiným koníčkem. V práci však tolik na výběr nemáte. Pokud máte sedavé zaměstnání, zkuste si nařídit každou hodinu „povinnou“ procházku a dojděte si třeba pro čaj, vodu, umýt si ruce či se jen tak projít a někde za rohem se třeba i protáhnout. Pomůže vám to, a ač se to může zdát legrační, je to skvělá prevence od bolesti. Jen si představte, jak vypadají vaše záda po celém dnu ve stejné poloze…

Používejte sedací podložky

Pomoci vám od bolesti mohou i nejrůznější sedací podložky, buď klasické plastové balanční podložky, či vyhřívané, které oceníte zvláště v zimě. Pokud budete používat balanční podložku na sezení, vaše zádové a sedací svaly se musí zapojit a balancovat. V práci na balanční podložce můžete sedět třeba deset minut každou hodinu či jednu část dne. Vyhřívací podložky na záda vám přináší úlevu a uvolnění.

Horké bylinné koupele

Skvělou úlevou a také prevencí od bolesti zad jsou horké koupele, do kterých přidáte bylinné výluhy. Od bolesti zad vám pomůže rozmarýn, třezalka, kopřiva, řebříček či přeslička. Uvařte si z těchto bylin výluh. Můžete je také kombinovat a vlít do připravené koupele. Zvláště v zimě tuto bylinnou pomoc oceníte. Byliny přináší uvolnění a pomáhají od bolesti.

Dopřávejte si protizánětlivé potraviny

Častou příčinou bolesti zad bývá vedle nedostatečného pohybu či sedavého zaměstnání také vznik zánětu. Strava, která je bohatá na protizánětlivé látky, vás chrání před vznikem zánětlivých onemocněních ve vašem těle. Dopřávejte si tak v hojné míře ovoce, zeleninu, oříšky a semínka. Strava je tou nejlepší prevencí mnoha onemocnění a může vás chránit i před vznikem zánětu v těle.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button