NezařazenéZdraví

Nerovnováha hormonální soustavy: Jak si s ní přirozeně poradit? II. díl

V předchozím článku jsme se podívali hormonální nerovnováze na kloub. Nyní pokračujeme ve výčtu možností, jak si s hormonální nerovnováhou poradit přirozeně. Co dalšího vám může pomoci?

Emoční nerovnováha

Podle tradiční čínské medicíny má vnitřní rozpoložení, naše emoce, přímý dopad na zdraví člověka. Řešení emočních nerovnováh, vlivy vnějších faktorů a volba životního stylu může pomoci předejít zdravotním stavům spojeným s hormonální nerovnováhou. Emoce strachu mohou způsobovat onemocnění ve vašich reprodukčních orgánech, ledvinách a nadledvinách, což ovlivňuje hladiny kortizolu. Emoce frustrace, netrpělivosti a neodpuštění způsobují onemocnění v játrech, což může vést k estrogenové nerovnováze. A emoce obav a úzkosti  mohou způsobit problémy s hladinou inzulínu. V základu vyrovnání vašich hormonů je řešení emocionální nerovnováhy, s kterou se potýkáte. Může vám pomoci pravidelné cvičení, relaxace, meditace či dýchací cvičení a pobyt venku. Pomoci vám může i akupunktura či masáže, které podporují uvolnění a relaxaci. Zlepšují hormonální rovnováhu, bojují se stresem a zlepšují tok krve v těle.

Používejte esenciální oleje

Abyste vyvážili svou hormonální soustavu přirozeně, je důležité, abyste eliminovali vliv toxinů ve vašem těle a vyhnuli se výrobkům, které mohou obsahovat chemikálie, včetně parabenů, propylenglykolu a laurylsulfátu sodného. Lepší alternativou je použití přírodních produktů vyrobených ze složek, jako jsou esenciální oleje, kokosový olej, bambucké máslo a ricinový olej. Zařaďte esenciální oleje do péče o vaše tělo a užívejte je při aromaterapii, pomůže vám zvláště:

  • Šalvějový olej pomáhá vyrovnat hladiny estrogenů, protože obsahuje přírodní fytoestrogeny. Může být použit k regulaci menstruačního cyklu, zmírnění příznaků PMS, léčbě neplodnosti, a dokonce ke snížení rizika vzniku rakoviny dělohy a vaječníků. Slouží také jako přírodní prostředek pro emoční rovnováhu, lék na depresi a úzkost. Olej můžete přidat do aromalampy či přímo vmasírovávat do pokožky.
  • Fenyklový olej pomáhá  uvolnění těla, zlepšuje trávení a zdraví střev, zlepšuje váš metabolismus a snižuje riziko vzniku zánětu.
  • Levandulový olej podporuje emoční rovnováhu, může pomoci léčit úzkost, depresi, náladovost a stres. Podporuje také klidný spánek, který pomůže pozitivně ovlivnit hladinu hormonu.
  • Santalové dřevo je používáno jako podporovatel libida, snižuje hladinu stresu, uvolňuje a zklidňuje.
  • Tymiánový olej: Tymiánový olej zlepšuje produkci progesteronu, který pomáhá léčit nebo zmírňovat zdravotní problémy, jako je neplodnost, menopauza, deprese, vypadávání vlasů a nespavost.

Doplňky stravy

Někdy je nutné doplnit stravu o některé látky, které nám v našem jídelníčku chybí. Jaké doplňky použít pro vyrovnání hladiny hormonů.

  • Olej z večerního pupence, tzv. večerní olej obsahuje omega-6 mastné kyseliny, jako jsou LA a GLA, které podporují hormonální funkce.
  • Vitamin D je nutné doplňovat zvláště v zimním tmavém období. Zlepšuje vaši náladu a snižuje riziko vzniku zánětu v těle. Preventivně chrání před depresemi a dalšími zdravotními problémy.
  • Probiotika mohou napomoci se zdravím střev, což má vliv na rovnováhu hormonů. Probiotika jsou zdravé bakterie, které mohou skutečně zlepšit vaši produkci a regulaci klíčových hormonů, jako je inzulin, ghrelin a leptin.

Dávejte si pozor na léky a antikoncepci

Věděli jste o vedlejších účincích některých léků? Některé léky mohou narušit hormonální rovnováhu, což vede k nežádoucím účinkům, jako je únava, změny chuti k jídlu, změny spánku, nízké libido a  deprese. Některé léky, které mohou narušit hormonální rovnováhu obsahují kortikosteroidy, stimulanty, statiny, dopaminové agonisty, rexinoidy a glukokortikoidy, atd. Dávejte si pozor na léky, které užíváte a poraďte se s lékařem o vedlejších účincích. Hormonální antikoncepce může být pro vaše tělo také nebezpečná. Zvyšuje  hladinu estrogenů na nebezpečné hladiny. Existuje řada zdravějších způsobů, jak se vyhnout těhotenství. Studie ukazují, že rizika užívání těchto pilulek, zejména dlouhodobé, mohou zahrnovat:

  • Krvácení mezi cykly
  • Zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu
  • Zvýšené riziko krvácení dělohy, poruchy srážlivosti krve, srdeční infarkt a mrtvice
  • Migrény
  • Zvýšený krevní tlak
  • Přibývání na váze
  • Bolesti zad
  • Změna nálad
  • Nevolnost

Dopřejte si dostatek spánku a odpočinku

Pokud si nedopřáváte každou noc alespoň 7-8 hodin spánku, svému tělu zbytečně ubližujete. Nedostatek spánku přispívá k hormonální nerovnováze. Jak to? Protože hormony fungují podle časového plánu! Například kortizol, primární „stresový hormon“, je regulován o půlnoci. Proto lidé, kteří chodí spát pozdě, si nikdy opravdu neodpočinou a nezbaví se stresu. Nedostatek spánku, dlouhodobé užívání kortikosteroidů a chronický stres jsou tři z největších příčin vysokých hladin kortizolu. Spánek pomáhá udržet vyrovnaný stresový hormon, vytváří energii a umožňuje tělu regeneraci. Nadměrný stres a špatný spánek jsou spojeny s vyššími úrovněmi kortizolu, sníženou imunitou, potížemi s výkonem  a vyšší náchylností k úzkosti, nárůstu hmotnosti a depresi.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button