Léčba

Jaká strava je vhodná pro všechny, kteří se potýkají s dnou?

Profilový obrázek
Napsáno od Daniela

Dna je zánětlivé onemocnění kloubů, které se projevuje zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi. Z kyseliny močové se postupně stávají drobné krystalky, které se vpichují do okolní tkáně, nejvíce do kloubů a vyvolávají zánět, ten je samozřejmě bolestivý. Pro všechny, kteří trpí dnou je tedy více než potřebné vyhýbat se potravinám, které jsou bohaté na puriny (kyselina močová vzniká v těle při vstřebávání potravin, které jsou bohaté na puriny). Největším zásobníkem purinů je především maso a vnitřnosti, ale i další potraviny, které jsou pro všechny trpící dnou rizikové a mohou jim zbytečně způsobovat problémy.

Základem je strava

Dna se může prokázat prakticky u kohokoliv. Pravdou je, že více se prokazuje u mužů ve středním věku, kteří mají k tomuto onemocnění genetické sklony. Rizikovou skupinou jsou také ženy po menopauze. Základem léčby dny se musí stát změna vašeho jídelníčku, jelikož potraviny, které jsou bohaté na puriny, mohou vyvolat bolestivý záchvat kloubního aparátu.

Jakým potravinám se vyhýbat?

Základem je tedy ze svého jídelníčku vyřadit potraviny s vysokým obsahem purinů či jejich konzumaci omezit. Mezi nevhodné potraviny s nejvyššími obsahy purinů patří především červené maso, zvěřina, vnitřnosti, masové vývary, uzeniny, makrely, sardinky, kvasnice a kakao. Ze zeleniny je to především špenát, dále nejsou příliš vhodné luštěniny a houby. Vyhýbejte se především alkoholickým nápojům, pivu a silnému černému čaji. Nejdůležitější změnou by mělo být omezení příjmu masa. Jeho konzumaci byste měli omezit na 3x v týdnu.

Jaké potraviny si pravidelně dopřávat?

Příjem bílkovin můžete obnovit mléčnými výrobky, které mají nulový obsah purinů. Bez obav můžete konzumovat vejce, z ovoce a zeleniny je to hroznové víno, okurky, dýně, rajčata, hlávkový salát, cibuli, hrušky, meruňky, maliny,… Z luštěnin si můžete dopřávat cizrnu, která má z luštěnin nejnižší obsah purinů, z masa je nejvhodnější bílé maso s nízkým obsahem tuků jako je maso kuřecí. Tabulky s obsahem purinů obdržíte většinou od svého lékaře či jsou běžně dostupné na internetu. Snažte se o změnu vašeho jídelníčku, aby byl průběh této nemoci co nejméně bolestivý. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim, vhodné jsou ovocné a bylinné čaje, též pitná voda.

O autorovi

Profilový obrázek

Daniela

Optimistka, milovnice zdravého stravování, obdivovatelka přírody, umění a literatury.

Zanechte komentář

error: