Zdraví

Revmatická horečka

Horečka Horečka u dětí Svalová horečka Revmatická horečka Horečka dengue

Představuje velmi nebezpečné zánětlivé onemocnění, které se rozvíjí v důsledku neléčené nebo špatně léčené streptokokové angíny (hlavně streptokok skupiny A)! Ve vyspělých zemích je vhledem k dobré dostupnosti antibiotické léčby toto onemocnění v současnosti poměrně vzácné, zato v rozvojových zemích je stále velkým problémem.

Takzvaná revmatická horečka vede k nebezpečným zánětům srdce a osrdečníku, které mohou vést až k celkovému srdečnímu selhání!

Příznaky tohoto onemocnění se začínají objevovat asi 14 dní po prodělané angíně a jsou velmi různorodé. Revmatická horečka totiž patří mezi systémová onemocnění a kromě srdeční tkáně snadno napadne také klouby (migrující artritida), kůži (podkožní uzlíky) a centrální nervový systém.

Hlavní příznaky revmatické horečky

  • horečka, únava a bolestivost
  • vznik tuhých podkožních uzlíků blízko loktů, zápěstí a kolen
  • bušení srdce a dušnost
  • zarudnutí kloubů – typicky kolen, loktů, kotníků a zápěstí
  • stěhovavost obtíží
  • při postižení CNS záchvaty pláče, smíchu, nekontrolované záškuby (takzvaný tanec svatého Víta)

Vždy je nutné neprodleně navštívit lékaře a absolvovat cílenou antibiotickou léčbu! V komplikovanějších případech se antibiotika užívají dlouhodobě, i několik let!

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button