Zdraví

Horečka u dětí

Horečka Horečka u dětí Svalová horečka Revmatická horečka Horečka dengue

Ptáme-li se, proč vzniká vysoká horečka u dětí, je odpověď prakticky stejná jako u dospělých osob – jedná se o obrannou reakci organismu při kontaktu s nějakou infekcí. V případě malého dítěte však dochází při vysokých teplotách snadněji k dehydrataci a tím i ohrožení života miminka, proto je důležité stav dítěte bedlivě sledovat a v případě jakýchkoliv komplikací neprodleně navštívit lékaře (u dětí mladších šesti měsíců okamžitě!).

Velmi nebezpečná je také horečka v těhotenství, protože vysoká teplota v těle matky může vést k poškození nebo dokonce úmrtí plodu! Není nutné hned panikařit ze zvýšené teploty, avšak přesáhne-li hodnota 38°C, je dobré ji po konzultaci s lékařem začít aktivně srážet pomocí vhodných léků – například léky obsahující paracetamol (Paralen apod.).

Horečka u kojenců

Vyskytne-li se horečka u batolat, kojenců a obecně dětí do šesti let, nejedná se o nic výjimečného, protože regulování teploty není ještě v dětském těle plně vyvinuto. Až do období dospělosti jsou děti celkově náchylnější k bakteriálním i virovým onemocněním způsobujícím zvýšené teploty a horečky.

Návštěva lékaře je za jakýchkoliv okolností nevyhnutelně nutná u dětí mladších 6 měsíců a v případech, kdy se horečka blíží ke 40°C nebo dítě vykazuje nápadné změny v chování, stále zvrací, těžko dýchá atd. Alespoň telefonická konzultace s pediatrem je důležitá, pokud se u dítěte v důsledku horečky objeví takzvané febrilní křeče.

Jak srazit horečku u dětí?

Vysoké teploty účinně srazí léky proti horečce vhodné pro děti, hlavně ty obsahující paracetamol – ParalenPanadol a další. U menších dětí se doporučují léky nejlépe ve formě sirupu či kapek, někdy i čípků v případě, že odmítají cokoliv polknout.

POZOR! V žádném případě se dětem nesmí podávat léky s kyselinou acetylsalicylovou, protože hrozí vznik tzv. Reyova syndromu poškozujícího vnitřní orgány u dětí!

Kromě léků je důležité, aby dítě hodně pilo (bylinkové čaje s citronem a medem, zeleninové vývary), doplňovalo do těla vitamíny (hlavně prostřednictvím ovoce) a odpočívalo. Účinek antipyretik je možné navíc podpořit studenými zábaly a obklady.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Jeden komentář

  1. Naše 4 měs. dcerka měla horečky a také nám moc pomohl Nurofen sirup – měla jsem připravené i čípky, ale sirup zvládla krásně spolknout – má dobrou dávkovačku. Zabral asi za 25 min. Jinak větrám ložnici a přikrývám jen slabou dečkou, hodně tekutin…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button