PrevenceRady a tipyZdraví

Opary nejsou nic závažného, navzdory tomu dovedou potrápit. Jak na jejich léčbu a prevenci

Opary (herpes labialis) jsou malé puchýřky, které se obvykle tvoří na rtech nebo kůži kolem úst, nosu a na bradě. Jsou způsobeny infekcí virem herpes simplex (HSV). Lidé se obvykle nakazí v dětství nebo mladé dospělosti a infekce přetrvává po celý život. Opar se však objeví jen někdy, při nachlazení, horečce při vysoké psychické zátěži, spouštěčů může být mnohem více.

Přibližně 90 procent dospělých má v krevním oběhu protilátky proti herpes simplex, což znamená, že byli virem někdy infikováni. První (nebo primární) infekce však obvykle nezpůsobuje žádné příznaky. Třetina nakažených má opary, které jsou recidivou dřívější infekce a nenaznačují nedávnou infekci. Většina z těchto lidí by nezaznamenala příznaky z první infekce.

Spouštěče oparů

U některých lidí infekce HSV způsobuje opary, které propuknou po spouštěcí události, jako je nachlazení. Mezi další spouštěče, které mohou způsobit záchvat oparů, patří:

  • horečnatá onemocnění, jako je chřipka nebo infekce hrudníku
  • sluneční světlo
  • vystavení větrným podmínkám
  • hormonální změny, jako je menstruace
  • emocionální nebo fyzický stres.

Je důležité si uvědomit, že opary jsou spíše příznakem probíhající infekce než nové infekce. Boláky se většinou opakují na stejném místě.

Co může pomoci rychleji se oparu zbavit

Opary obecně nejsou nebezpečné a nezpůsobují žádné trvalé poškození kůže. Léčba infekci nevyléčí a ve většině případů není nutná. Vyhněte se vytrhávání strupu nebo mačkání puchýřů, protože to může způsobit sekundární infekci bakteriemi nebo jizvy.
Krémy k léčbě příznaků mohou být uklidňující, stejně jako led na puchýřích. Občas mohou být vyžadovány jednoduché léky proti bolesti. Povidon-jodové masti (běžně známé jako Betadine) mohou být aplikovány na opary a mohou u některých lidí zmírnit příznaky.

Prevence před vytvořením oparu

  • Pokud je to možné, vyhněte se známým spouštěčům.
  • Když jste venku, používejte opalovací krém na obličej a rty.
  • Věnujte pozornost svému celkovému zdraví a úrovni stresu.
  • Vyhněte se tomu, abyste onemocněli nebo byli vystaveni nadměrnému stresu.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button