Zdraví

Horečka

Horečka Horečka u dětí Svalová horečka Revmatická horečka Horečka dengue

Za horečku je označován stav, kdy teplota lidského těla přesáhne 38°C. Jedná se o účinný obranný mechanismus našeho organismu, který se spouští nejčastěji při setkání s nějakou rozsáhlejší infekcí a jenž má za úkol zabránit původci této infekce v dalším šíření.

Je proto dobré si uvědomit, že není dobré zvýšenou teplotu hned snižovat pomocí k tomu určených léků. Pokud se jedná o dospělého, jinak zdravého člověka a teplota u něj nepřesáhne 39°C, pak se pravděpodobně sama sníží v průběhu úspěšné aktivace imunitního systému.

Tento proces se skládá ze dvou základních fází zvaných zimnice a horečka, které se mnohdy několikrát střídají. Zimnice je výsledkem zvyšování tělesné teploty na hodnotu ideální pro boj s nemocí, kdy dohází k prochladnutí končetin, což je provázené celkovým třesem. Jakmile horečka propukne naplno a tělesná teplota je již zvýšená, začne být nemocnému velké teplo, které vede k pocení, pomocí něhož se z těla odplavují škodliviny.

Naopak stav, kdy tělesná teplota přesáhne 40°C je již životu nebezpečný, vede k dehydrataci, přehřátí organismu a halucinacím. Kritickou hodnotou je pak 42°C, kdy lidský organismus kolabuje a pacient umírá! Vysoké horečky je proto nutné začít vždy co nejdříve aktivně snižovat!

Co způsobuje horečku?

Zvýšená teplota nebo horečka představuje obrannou reakci lidského organismu, která se spouští nejčastěji při setkání s bakteriální či virovou infekcí. Mezi běžné příčiny horečky však patří také mnoho dalších původců, za všechny jmenujme tyto:

  • virové a bakteriální infekce – například angína, chřipka a zápal plic
  • reakce na očkování
  • alergická reakce, bodnutí hmyzem
  • otrava
  • rakovinné bujení a jiné

Jak snížit horečku?

Snížení tělesné teploty lze efektivně dosáhnout dvěma základními způsoby:

  1. léky snižujícími horečku (antipyretika)Z těch nejznámějších se používají léky obsahující paracetamol (ParalenPanadolFebrisanMedipyrinColdrex), ibuprofen (BrufenModafenIbalginNurofen) nebo kyselinu acetylsalicylovou (AcylpyrinAspirinAnopyrin atd.)
  2. doplňkovými prostředky (zábaly, tekutiny, koupele apod.)Nejčastěji jsou přikládány takzvané studené zábaly – místně nebo na celé tělo. Místně se užívá hlavně studený obklad na čelo, protože před horečkou je nejdůležitější ochránit mozek. V případě vysokých teplot se využívají celotělové zábaly nebo koupele, avšak při těchto procedurách je nutné dávat pozor, aby nedošlo ke vzniku zápalu plic!Opačnou možností jsou pak naopak horké zábaly (takzvané zapářky) či koupele, které mají průběh horečky uspíšit a vést k rychlejšímu uzdravení pacienta.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

omentářů

  1. já tedy musím říct, že nám nejlíp zabírá nurofen. dávám nejčastěji sirup. někdy jsem zkoušela i čípky, taky dobrý, hlavně třeba při zvracení. hlavně vždy máme rychlý nástup účinku a to je super

  2. Naše 4 měs. dcerka měla horečky a také nám moc pomohl Nurofen sirup – měla jsem připravené i čípky, ale sirup zvládla krásně spolknout – má dobrou dávkovačku. Zabral asi za 25 min. Jinak větrám ložnici a přikrývám jen slabou dečkou, hodně tekutin…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button