PrevenceZdraví

Kokosová voda jako letní osvěžení: Opravdový zázrak, nebo jen drahý špás

Popularita kokosové vody nabírá stále obrátek. Dříve si ji dopřávali jen opravdový fajnšmekři, kteří chtěli zajímavým způsobem osvěžit nudný jídelníček. Dnes se do pití kokosové vody pouští opravdové masy, i díky tomu, že ji snadno seženete téměř v každém obchodě či supermarketu. Stojí však pití kokosové vody opravdu za to?

Voda z kokosu

Důležité je, abyste si nepletli kokosové mléko a kokosovou vodu. Kokosová voda je čirou tekutinou, která se nachází ve středu mladých zelených kokosů ještě předtím, než se začne tvořit typická bílá dužina. Kokosová voda neobsahuje žádný tuk. Kokosové mléko se vyrábí z bílé dužiny vyzrálého kokosu. Zajímavé je, že mladá kokosová voda zraje na stromě takto 5-7 měsíců. V tropech kokosovou vodu přímo z kokosů konzumují naprosto běžně, k nám se dováží zpravidla v balené formě, tedy plechovkách, tetra-paku či PET lahvích.

Vyšší cena

Kokosovou vodu nepořídíte zrovna levně. Cena za balení nápoje, navíc chcete-li sáhnout po bio kvalitě, se vyšplhává poměrně vysoko. Má to opravdu cenu do kokosové vody investovat, nebo se jedná jen o drahý trend? Kokosová voda se také pojí ke sportu a je prezentována jako sportovní nápoj, a to především díky vysokému obsahu draslíku a dalších minerálních látek.

Kvalitnější hydratace?

Kokosová voda je spojována právě s kvalitnější hydratací, kterou potřebujeme během letních dnů, a s hydratací organismu sportovců. Dochází-li k pocení, odchází z těla množství tekutin i minerálních látek, které napomůže zpět navrátit právě kokosová voda. Je označována také jako přírodní isotonický nápoj, který neobsahuje žádné zbytečné látky navíc a nijak nedráždí žaludek. Kokosová voda přitom nemá ani žádnou výraznou chuť, přidat ji tak snadno můžete i jako doplněk do smoothie. Pravdou však je, že i když se kokosová voda mnohdy označuje za superhydratující nápoj, hydratuje podobně jako čistá voda. Její výhodou je však to, že do těla dodá elektrolyty v podobě draslíku a sodíku, které jsou odplavovány spolu s potem. Iontové sportovní nápoje však mívají obsah minerálů vyšší, závisí vždy na konkrétním druhu. Kokosová voda je však přírodní a nemusí obsahovat žádná éčka, ani přidaný cukr, vyberete-li si však správně.

Pomoc při hubnutí?

Kokosová voda je mnohdy propagována jako skvělý pomocník při hubnutí, především pijete-li ji na lačný žaludek. Vychlazená kokosová voda může být skvělým osvěžením, které dobře hydratuje a dodá do těla minerální látky, avšak v kokosové vodě není obsaženo nic zvláštního, co by mělo hubnutí účinně podporovat. Jedná se o vodu s obsahem elektrolytů. Samozřejmě pokud k snídani denně pijete sodovky či oslazené nápoje a vyměníte ji za pití kokosové vody, bude to pro vaše tělo jistě zdravější a získáte také menší dávku kalorií, ale kokosová voda sama o sobě hubnutí nutně nepodporuje. Kokosová voda obsahuje ve 100 ml přibližně 19 kalorií.

Přínos pro organismus

Kokosová voda je pro tělo přínosnou, jelikož obsahuje řadu vitamínů i minerálních látek, včetně draslíku, sodíku, hořčíku a fosforu, také některé stopové prvky, aminokyseliny, enzymy a antioxidanty. Nutné je však zmínit, že tyto zdraví prospěšné látky obsahuje také řada druhů ovoce a zeleniny. Je-li tedy vaše strava rozmanitá a pestrá, kokosovou vodu konzumovat v podstatě nepotřebujete a jedná se o zbytečně drahý doplněk stravy, který nedodá nic extra oproti čerstvému ovoci či zelenině. Bohužel ani její chuť samotná není nijak výrazná, aby vás nalákala z tohoto důvodu. Svůj význam samozřejmě může mít pro sportovce, kteří hledají přírodní alternativu iso drinků, které však mnohdy množstvím minerálů stejně nedokáže zcela překonat.

Jak vybrat kvalitní kokosovou vodu?

Nutné je však vybírat opravdu kvalitní, doslova panensky čistou kokosovou vodu, která neobsahuje přidaný cukr a další zbytečné látky. Dnes narazíte i na celé mladé kokosy ve větších hypermarketech, které jsou však cenově poměrně náročné. Častěji narazíte na balenou kokosovou vodu, u které je výběr mnohem náročnější, protože se mnohdy nejedná o čistou kokosovou vodu. Vždy si tak dávejte pozor na složení, obsah látek a podíl kokosové vody ve výrobku. Ideální je kupovat stoprocentní bio kokosovou vodu bez obsahu cukru.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button