PrevenceZdraví

Mangostan – superfruit s řadou zdravotních přínosů

Mangostan, ovoce, o kterém mnozí z nás jistě neslyšeli. Tent velmi vzácný plod je k dostání pouze v sezónně, nebo v sušeném stavu. Stejně jako je vzácný, je i přínosný pro náš organismus. Díky svým výživovým hodnotám je důležitou součástí jídelníčku pro obyvatele Asie, Indie, Floridy a Portorika.

Něco o mangostanu

Ovoce mangostan roste na stejnojmenném stálezeleném stromu původem z Indonésie. Strom s výškou 6–25 m vyžaduje tropické podmínky s teplotami okolo 38°C. Mangostan obsahuje ve vysoké míře antioxidanty, konkrétně xantony, vitamín A a C. V menší míře v ní také najdete kyselinu listovou, vlákninu, vápník, draslík a hořčík.

Zdravotní přínosy mangostanu

Protizánětlivé účinky

Zánětlivé projevy v těle mohou vyvolat mnoho zdravotních problémů, od astmatu až po Alzheimerovu chorobu, rakovinu aj. Mangostana však obsahuje antioxidant xanthones, který má silné protizánětlivé účinky. Toto ovoce se proto ukázalo účinným při těchto onemocněních:

  • Leukémie: snižuje růst leukémický buněk.
  • Astma: potlačuje jeho projevy.
  • Alzheimerova choroba: snižuje negativní účinky této choroby.
  • Rakovina: zabíjí rakovinné buňky mateřského původu.
  • Obezita: zrychluje metabolismus a snižuje rizika vzniku cukrovky a srdečního onemocnění.
  • Zlepšuje imunitu a potlačuje nevolnost.

Studie zkoumající mangostan zkoumala dobrovolníky po celých 30 dní. Účastníci této studie pravidelně pojídali toto ovoce. Výsledkem bylo zlepšení imunitního systému a to především díky vysokému obsahu antioxidantů. Přispěl k tomu i vitamín C, který pomáhá tělu se bránit proti chřipce a infekcím.

Mangostan se doporučuje taktéž lidem trpící cukrovkou. Pacienti užívající mangostan mají silnější imunitu spolu se stabilním inzulínem a cukrem v krvi.

Boj proti rakovině

Jak jsme již výše zmínili, antioxidant v mangostaně dokáže zabíjet rakovinné buňky v těle. Zpomaluje růst nádoru a zabíjí rakovinotvorné buňky u těchto typů rakoviny:

  • rakovina tlustého střeva
  • rakovina prsu
  • rakovina kůže
Mangostan chutná sladkokysele.
Posiluje srdce

Antioxidant odstraňuje z těla oxidační stres, který je častou příčinou kardiovaskulárních problémů spolu s dalšími degenerativními onemocněními, pro které jsou spouštěči volné radikály v těle. A jelikož je tato látky obsažena v mangostanu ve vysoké míře, dokáže působit jako skvělá prevence.

Mangostan také přispívá k regulaci krevního tlaku a normalizaci srdeční frekvence. Za vším stojí obsažený hořčík, který pomáhá především při vysokém krevním tlaku.

Boj s obezitou

Přísný jídelníček a cvičení nemusí být pro každého a jakýkoliv pomocník je jistě vítanou změnou. Mangostan obsahuje vodu a vlákninu, které zajistí pocit sytosti na delší dobu. Látky také zabraňují dalšímu ukládání tuku.

Zlepšení trávení

Nedostatek pohybu, špatné stravovací návyky, stres – to vše jsou ukazatelé moderního způsobu života, jejichž důsledkem jsou zažívací potíže. Změňte proto svoji životosprávu a zařaďte do jídelníčku mangostan. Díky obsažené vláknině přirozeně odplaví toxické látky a odpad a pomáhá při zácpě. Kromě toho antioxidanty v něm obsažené zabraňují onemocnění dráždivého tračníku.

Léčba tuberkulózy

Tuberkulóza je infekční onemocnění s mnohočetnými příznaky, mezi které řadíme silný kašel, horečku a ztrátu hmotnost. Toto onemocnění se velice obtížně léčí i za pomocí antibiotik. S mangostanem proto posílíte antibakteriální vlastnosti organismu a potlačíte průběh této nemoci. S vyšší imunitou je boj mnohem úspěšnější.

Potlačení alergických projevů

Alergie je chronické onemocnění, které může člověka trápit klidně i celý život. Neustále potlačování jejích projevů však není dobrá volba. Mangostan se však ukázala jako přírodní antihistamikum, který snižuje alergické projevy a výsledný zánět.

Mangostan pomáhá ke zdravé pleti, krásným zubům, lepšímu zraku a je vynikající potravinou pro těhotné ženy. Nejlepší forma konzumace je samozřejmě v syrovém stavu. V našich podmínkách však seženete spíše šťávu z tohoto ovoce, či sušenou verzi. V tomto případě dejte pozor na přidaný cukr!

Zařaďte další super potravinu do jídelníčku a vyzkoušejte nové chutě mangostanu.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button