PrevencePřírodní léčbaZdraví

Borůvka nepřináší zdraví jen v podobě plodů. I její listy mají léčivé účinky, zvláště pro diabetiky

Brusnice borůvka je léčivou rostlinou, kterou dobře známe z našich lesů. Na podzim si užívá jejích plodů v podobě malých fialových borůvek. Borůvky jsou bohatým zdrojem antioxidantů a pro naše zdraví velmi přínosné. Keřík borůvčí však nepřináší zdraví jen v podobě plodů, ale také svých mladých lístků.

Léčivé listy

Listy borůvčí by se měly sbírat nejpozději do začátku kvetení rostlinky. Vyrazit tedy můžete na sběr malých lístků borůvčí již nyní. Lístky borůvky se suší a používají ve formě čaje. Připravené čaje s obsahem borůvkových listů zakoupíte ve specializovaných obchodech či lékárně. Proč si však nepřipravit domácí formu čaje z borůvčí, když na borůvčí narazíte téměř v každém lese.

Účinky na zdraví

Dnes na sběr listů borůvky pozapomnělo, ale v minulosti se jednalo o celkem běžného přírodního pomocníka. Čaj z listů borůvčí byl proslulý svými léčebnými účinky na zdraví. Výhodou také je, že čaj je jemně nasládlý a má antioxidační účinky. Obsahuje proanthocyanidin, který pomáhá při zánětu jater. Obsahuje také flavonoidy, polyfenoly, organické kyseliny, pektiny, vitamín C atd., látky lidskému tělu prospěšné.

Ideální pro diabetiky a při zánětech močových cest

Čaj z listů borůvky pomáhá snižovat koncentraci glukózy v krvi a je skvělým lékem proti cukrovce. Silnější odvar lze použít jako obklad na zánět očí. Odvar z borůvek je tak ideálním především pro diabetiky, i přes svou nasládlost snižuje hladinu cukru v krvi. Je tedy skvělou podpůrnou léčbou při cukrovce. Pomůže i ve chvílích, kdy vás trápí zánět močových cest, co více, působí jako skvělá prevence pro osoby, které mají oslabené močové cesty. Odvar z listů podporuje také funkce mozku, zdraví očí, chrání před jaterními chorobami a posiluje imunitní sytém.

Jak si čaj připravit?

Připravte si polévkovou lžíci sušených listů borůvčí a přelijte ji vařící vodou cca 150-200 ml. Nechte vylouhovat 5-10 minut.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button