Alkohol není jediným důvodem onemocnění jater u žen: 9 běžných důvodů, proč se to může stát
Existuje celá řada faktorů, které přispívají k onemocnění jater, ale některé příčiny způsobují, že ženy jsou náchylnější ve srovnání s muži. Zatímco některé specifické životní návyky a genetické příčiny zvyšují toto riziko, ženy mají také větší pravděpodobnost, že budou trpět autoimunitními chorobami. Proto se autoimunitní zánět jater a hepatitida mohou vyskytnout častěji u žen.
Nealkoholické tukové onemocnění jater (NAFLD)
Ačkoli ženy mohou být vystaveny nižšímu riziku vzniku NAFLD, jsou rozhodně náchylnější k tomu, aby byly ovlivněny jeho závažností nebo jaterní fibrózou po jeho rozvoji. K tomuto stavu přispívají faktory, jako je morbidní obezita, sedavý životní styl a nedostatek upřednostňování zdraví. NAFLD je jednou z hlavních příčin onemocnění jater u mužů i žen. Nejčastěji se zjistí, že je spojena s obezitou, inzulínovou rezistencí a metabolickým syndromem.
Autoimunitní hepatitida
Jedná se o chronický stav, při kterém imunitní systém našeho těla mylně napadá jaterní buňky, což vede k zánětu a poškození jater. Autoimunitní hepatitida je častější u žen než u mužů.
Virová hepatitida
Virus hepatitidy, včetně hepatitidy A, B, C, D a E, může způsobit zánět jater a onemocnění. Zatímco virová hepatitida postihuje všechna pohlaví, některé studie naznačují, že ženy mohou být náchylnější k určitým typům, jako je hepatitida E.
Alkoholické onemocnění jater
Nadměrná konzumace alkoholu může vést k poškození jater, zánětu a cirhóze. Ačkoli onemocnění jater související s alkoholem je častější u mužů, ženy mohou být náchylnější k poškození jater souvisejícím s alkoholem v důsledku rozdílů v metabolismu alkoholu a složení těla.
Poškození jater vyvolané léky
Některé léky a toxiny mohou způsobit poškození jater. Ženy mohou být vystaveny vyššímu riziku v důsledku hormonální nerovnováhy. Některé léky, jako jsou perorální antikoncepční pilulky, mohou významně ovlivnit funkci jater. Je také známo, že některé alternativní léky způsobují akutní selhání jater.
Poruchy jater související s těhotenstvím
Některé jaterní stavy jsou specifické pro těhotenství, jako je intrahepatální cholestáza těhotenství (ICP) a syndrom HELLP (hemolýza, zvýšené jaterní enzymy a nízký počet krevních destiček). Tyto stavy mohou způsobit dysfunkci jater a vyžadují lékařskou pomoc.
Wilsonova choroba
Tato vzácná genetická porucha ovlivňuje metabolismus mědi a může vést k hromadění mědi v játrech a dalších orgánech. Wilsonova choroba postihuje obě pohlaví, ale může se projevovat odlišně u žen v důsledku hormonálních vlivů.
Primární biliární cholangitida (PBC)
PBC je také autoimunitní onemocnění, které primárně postihuje žlučové cesty v játrech. To je více obyčejně vidět u žen středního věku.
Primární sklerotizující cholangitida (PSC)
PSC je chronické onemocnění jater charakterizované zánětem a zjizvením žlučových cest. Postihuje obě pohlaví, ale častěji jsou postiženi muži.
Jak zabránit problémům s tukovými játry?
Některé změny životního stylu, jako je udržování zdravého životního stylu, který je směsí stravy, cvičení a přiměřeného spánku, mohou pomoci zabránit ztučnění jater, ale rychlý nárůst jeho výskytu je jedním z hlavních zdravotních problémů.
Existuje řada případů, kdy menší forma ztučnění jater vedla k závažnému onemocnění jater. Vyberte si zdravý životní styl, jezte více vlákniny, přidejte do své stravy dostatečné množství bílkovin a zvládněte úroveň stresu. Pokud jde o zdraví žen, je třeba v tomto ohledu šířit větší povědomí, zejména ve venkovských a příměstských oblastech společnosti. Ženy by měly být více povzbuzovány ke zdravému životnímu stylu!
Zdroj obrázků: pixabay.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos