JídloOstatníRady a tipy

Nikdy nevyhazujte mandarinkové slupky, pomohou vám při chřipce i nachlazení

Všichni milujeme mandarinky. Jsou to chutné a osvěžující citrusové plody plné výživných látek, včetně flavonoidů, vitamínu C a A, kyseliny listové a draslíku. Tyto zdravé složky přispívají ke zdraví všech částí našeho těla, od buněčné DNA přes kosti až po srdce. Jsou srovnatelné s pomeranči, ale obsahují ještě více vitamínu A a železa, o něco méně vitamínu C.

mandarin-856454_960_720Stejně jako pomeranče jsou cenným zdrojem antioxidantů, flavonoidů jako jsou Naringenin nebo hesperetin a karotenů. Ale co s kůrou? Většina lidí tyto části zahodí, protože nemají ani zdání, jak jsou prospěšné. Můžeme z nich vyrobit domácí cukrovinku v podobě kandovaného ovoce. Jestliže se vám do rukou dostane kůra jakýchkoli citrusů – citrony, pomeranče, limetky, mandarinky nebo grapefruity, následující postup platí pro všechny. Stačí si jen vybrat své oblíbené ovoce. Pokud jej budete jíst pravidelně, slupky můžete ukládat v nádobě po dobu jednoho týdne a poté zpracovat.

Budete potřebovat následující ingredience:

  • 500-600 g citrusové kůry
  • 300 – 400 ml vody
  • 1 lžička soli
  • 350 g cukru
  • 350 ml vody
  • cukr na obalení

Postup:

Omytou kůru nakrájíme na malé kousky. Dřeň je hořká. Můžeme ji odstranit, hořkost se také odstraní varem. Zalijeme studenou vodou, zakryjeme a necháme do druhého dne. Poté přidáme lžičku soli a přivedeme k varu, povaříme. Mezitím smícháme cukr a vodu a vaříme, dokud se cukr nerozpustí, přidáme slupky a opět vaříme, dokud se cukr netáhne. Jednotlivé kousky kůry vybíráme a obalujeme v hrubém cukru. Použijte dvě vidličky, vyhnete se tak lepivému nepořádku. Rozložíme je na talíř nebo misku a sušíme asi dva dny. A je to! Skladujeme ve vzduchotěsné nádobě. Spotřebujte do jednoho týdne, pokud máte na kuchyňské lince nebo do měsíce, pokud uchováváte v lednici. Vychutnejte si domácí mandarinkové bonbony.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button