Rady a tipyZdraví

Přepadla vás i v létě rýma? Deset babských rad, jak s ní účinně zatočit

Pravdou je, že rýma není ničím, co za dva dny vyléčíte. Klasická rýma se vás bude držet většinou celý týden. Přímý lék na ní není, ale existují způsoby, jak její léčbu můžete urychlit a její účinky co nejvíce zmírnit. Vyzkoušejte rady našich babiček a zbavte se nechtěného nachlazení, které doprovází rýma.

První pomoc při rýmě

Za rýmou stojí viry, které jsou různorodé a rychle se mění, tudíž je celkem nemožné proti nim vyvinout účinnou očkovací látku. Virus rýmy celkem běžně poletuje vzduchem kam se dostává při smrkání a kýchání. Samozřejmě, že se rýma a samotné nachlazení více objevují v chladných měsících, jelikož je člověk oslabený z chladného počasí a nedostatečného příjmu vitamínů, také trávíme více času uvnitř a viru se tak lépe šiří. I přes léto vás rýma může napadnout stejně jako přes zimu. Nachladit se můžete i z častého pití příliš studených nápojů a až přehnaného ochlazování organismu.

Co pomůže?

I když rýmu jen tak nevyléčíte, můžete její příznaky zmírnit. Dbejte především na:

Dostatečný příjem tekutin: Dbejte především na dostatečný příjem tekutin v podobě vody a bylinných čajů. S dostatečnou hydratací organismu se chráníte pře dalším rozvojem infekce a lépe se poperete s tou, kterou zatím prožíváte. Vyhněte se zvláště kofeinovým nápojům a alkoholu.

Bylinné směsi: Ideální je samozřejmě směs bylin, která je přímo určená na boj proti rýmě. Pijte bylinný nálev horký, jelikož uvolňující se pára z čaje uvolňuje dutiny. Dopřát si čaj můžete s medem a citronem. Bylinný čaj pro vás může být účinným zachráncem.

Česnek, česnek a česnek: Česnek je ověřeným pomocníkem v boji proti virům a bakteriím. Má protizánětlivé účinky a zapomínat byste na něj neměli nikdy během nachlazení. I když se pak s partnerem pár hodin nepolíbíte, při nachlazení a rýmě je účinným pomocníkem.

Horká koupel s esenciálními oleji: Skvělá kombinace, která dokonale pomůže na ucpaný nos. Napusťte si horkou vodu, do které nakapete eukalyptový olej, tea tree olejíček či mátový olej. Tyto esenciální oleje mají blahodárný vliv na váš dýchací systém. Horká pára zase pomůže od ucpaného nosu a uvolní vaše dutiny. Samozřejmě by pomohla i horká pára v bazéně, ale s rýmou se bazénu obloukem vyhněte.

Horký vývar! Ten je lékem na nachlazení a chřipku. Dopřejte si horký kuřecí vývar, který uvolní nos, zahřeje a posílí organismus. Také vás dokonale zasytí ve chvílích, kdy nemáte žádnou chuť k jídlu a a ni se vám jíst nechce.

Nosní kapky? Pokud už potřebujete opravdu pomoci, zajděte si do lékárny a kromě esenciálních olejů nakupte také sprej do nosu. Vyhněte se však klasickým kapkám s obsahem dekongestantů, které v počátečních fázích mohou pomoci, ale pokud je budete používat déle než tři dny, mohou pocit ucpaného nosu jen zhoršit. Vsaďte například na vincentku ve spreji.

Vitamín C! Během rýmy a nachlazení si ve velkém dopřávejte vitamín C. Zvyšte příjem konzumace čerstvého ovoce a zeleniny.

Výplach nosu solným roztokem: Pomoci vám může i solný roztok, který si můžete připravit i vy doma, i když samozřejmě pohodlnější je zakoupit jej přímo v lékárně ve spreji. Snižuje otok sliznice a čistí dutinu nosní. Solné roztoky navíc můžete používat delší dobu, jelikož nemají žádné nežádoucí účinky.

Odpočívejte: I když se už po třech dnech v posteli cítíte o něco lépe, stále odpočívejte. Rýma se vám totiž může brzy vrátit. Dopřejte si delší spánek a více odpočinku, aby měl váš imunitní systém šanci se znovu uzdravit a posílit.

Pravidelné mazání: Nezapomeňte na pravidelné mazání nosu, který častým smrkáním trpí. Pomoci může léčivá mast s obsahem mentolu, díky které se vám bude i lépe dýchat.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button