Zdraví

Co je to moringa prášek a proč je pro vaše zdraví přínosný?

Moringa prášek se vyrábí z rostliny moringy olejodárné, která pochází z podhůří Himalájí. Dnes byste se s ní setkali i v Indii, Africe či na Madagaskaru. Listy moringy jsou užívány k léčivým účelům, ale jsou i běžnou součástí jídelníčku v Indii a Africe. U nás moringu seženete ve formě prášku. Jaké účinky skýtá pro lidský organismus?

Moringa olejodárná

Cizokrajná rostlina, kterou obyvatelé dokáží zpracovat naprostou celou- kořen, listy, květy i plody, to vše sporádají. Známá je také pod názvem křenový či paličkový strom. Křenový strom se jí přezdívá, jelikož se její kořen používá také jako náhražka křenu (pozor! ve velkém množství může být kořen jedovatý). Rostlina je to poměrně nenápadná, jelikož je její koruna řídká. Rostlina dosahuje výšky až 12 metrů a šířky přibližně 30 cm. Na rostlince můžete vidět bílé květy, které příjemně voní. Plody moringy jsou tobolky ve tvaru lusku. Právě semínka v lusku jsou bohatá na olej a konzumují se po opražení jako oříšky.

Léčivé účinky moringy

V Africe a v Indii jsou listy moringy běžně konzumovány jako součást pokrmů, jedí se syrové. Přidávají se salátů, ale také do omáček či polévek. Listy se také suší a drtí se na prášek. Jejich konzumace je velmi zdravá, jelikož jsou bohaté na minerální látky, bílkoviny a vitamíny. Obsahují vitamín C, vápník, draslík a betakaroten. Plody moringy jsou připravovány podobně jako zelené fazolové lusky. Po dozrání plodů obyvatelé semínka z lusků praží a konzumují jako oříšky. Právě tato semínka jsou bohatá na oleje. Lisuje se z nich olej, který je využíván v kuchyni při vaření, ale i jako součást kosmetických přípravků. Květy se využívají do polévek a omáček, vaří se podobně jako listy. I kořen z rostliny se využívá jako náhražka za křen. S jeho dávkováním však musí být místní obyvatelé opatrní, jelikož obsahuje jedovatý alkaloid spirochin. I kůra stromu je využívána, a to jako materiál pro výrobu hrubého vlákna. Z toho se vyrábí rohože a provazy. A dokonce i větve moringy se využijí, stávají se krmivem pro domácí zvířata. Celý strom je tedy nakonec zkonzumován.

Účinky na lidský organismus

I když mnoho osob o morinze nikdy neslyšelo, je využívána při léčbě mnoha nemocí. Kořen moringy se užívá při poruchách zažívání, chrání před břišními a střevními parazity. Působí i jako lék na tlumení bolesti. Zvláště semínka mají protizánětlivé vlastnosti. Semena je tedy vhodné užívat při horečce a zánětech. Listy bývají užívány k tlumení bolesti, při horečce a při problémech s horními cestami dýchacími. Za to květy rostliny mají až afrodiziakální účinky a povzbuzují lidský organismus.

Moringa prášek

My si moringu můžeme zakoupit ve formě prášku, a to buď na internetu či ve specializovaných obchodech se zdravou výživou. Prášek poté můžete přidávat do svého smoothie, připravit si z něj latte či ho jen rozmíchat s vodou. Moringa je bohatá na vitamíny, minerální látky a antioxidanty, které preventivně chrání lidský organismus. Prášek z moringy obsahuje dokonce 25 x více železa než špenát, 10 x více vitamínu A než mrkev a 15 x více draslíku než banán. Moringa prášek se tak může stát náhražkou za jiné doplňky stravy. Doporučené dávkování je většinou 1-2 čajové lžičky prášku za den. Doporučuje se užívat s vodou či rostlinným mlékem, které však nebude horké, aby prášek neztratil nutričně hodnotné látky. Skvělé je přidat prášek z moringy do smoothie, které obarví a dodá mu potřebné výživové látky.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button