JídloPrevenceZdraví

5 silných zdravotních výhod chřestu, o kterých jste pravděpodobně nevěděli

Chřest je zelenina dostupná po celý rok s maximální dostupností na jaře. Když si koupíte chřest čerstvý na farmářském trhu nebo v potravinách, je nejlepší ho hned sníst. Chřest se dobře hodí ke spoustě jiné jarní zeleniny a chutí – třeba hrášek, česnek nebo nové brambory.

Může pomoci snížit krevní tlak

Chřest obsahuje draslík, důležitou živinu pro udržení správné funkce srdce, kostí, ledvin a nervů. Možná vás překvapí, že tato stopkatá zelenina také obsahuje sloučeninu zvanou asparaptin, která může pomoci zlepšit průtok krve a následně snížit krevní tlak.

Může pomoci v boji proti rakovině

Tato bylina je spolu s avokádem, kapustou a růžičkovou kapustou zvláště bohatým zdrojem glutathionu, detoxikační sloučeniny, která pomáhá rozkládat karcinogeny a další škodlivé sloučeniny, jako jsou volné radikály. To je důvod, proč konzumace chřestu může pomoci chránit a bojovat proti určitým formám rakoviny, jako je rakovina kostí, prsu, tlustého střeva, hrtanu a plic.

Chřest je nabitý antioxidanty

Chřest je jednou z nejvýše hodnocených druhů zeleniny pro svou schopnost neutralizovat volné radikály poškozující buňky. Spolu s dalšími potenciálními potravinami proti stárnutí může chřest pomoci zpomalit proces stárnutí a snížit zánět.

chrest-vejce-rajcata

Může být posilovačem mozku

Další vlastností této lahodné jarní zeleniny proti stárnutí je to, že může pomoci našemu mozku bojovat kognitivním úpadkem. Stejně jako listová zelenina i chřest dodává folát, který spolupracuje s vitamínem B12 – který se nachází v rybách, drůbeži, mase a mléčných výrobcích – a snižuje riziko kognitivního poškození. Pokud je vám 50 a více, ujistěte se, že přijímáte dostatek B12, protože vaše schopnost absorbovat jej s věkem klesá.

Přírodní diuretikum

Chřest obsahuje vysoké množství aminokyseliny asparagin, která slouží jako přírodní diuretikum, zvyšuje močení a pomáhá tělu zbavit se přebytečných solí. To je zvláště výhodné pro osoby trpící otoky (hromadění tekutin v tělesných tkáních) a osoby s vysokým krevním tlakem nebo jinými srdečními chorobami.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button