Jídlo

Za větším břichem nemusí stát jen obezita: Zbavte se nadýmání

Pocit nadmutí nemusí mít člověk jen po konzumaci luštěnin. Řada z nás nedodržuje pitný režim, jí příliš mnoho cukru nebo rychle kouše potravu. Také znáte ten pocit, když jste pořádně nic nesnědli, ale jste „sytí“? Váš nafouknutý žaludek se vyklene a způsobuje tělu zažívací potíže.

Nejčastější důvody, proč tomu tak je:

Nedostatek tekutin

nadýmáníPít dostatečné množství vody je základ. Když to tak neděláte a dáte si navíc ještě kávu nebo si dopřejete alkohol, své tělo dehydratujete. Pokud víte, že se bez kávy nenastartujete, vypijte 6-8 sklenic vody za den. Na menší pitný režim reaguje organismus tak, že zadržuje tekutiny.

Zácpa

Vyprazdňujete se jen jednou za 2 – 3 dny? Přidejte do jídla více vlákniny, aby se trávicí procesy urychlily a vy jste se zbavili nadýmání. Plyny, které jsou doslova uvězněné za hromadící se stolicí v konečníku a ve střevech, jsou viníky nafouklého břicha. V této fázi se naučte méně jíst, aby se problém ještě nezhoršoval. Místo bílého chleba jezte celozrnné pečivo, mléčné výrobky a různé druhy semínek (lněná, chia,..).

Stres

imagesNedávná studie zjistila, že za nadmutým břichem stojí také přemíra stresu. Pravděpodobně se tento děj odehrává v mozku a brání správně pracovat trávicímu systému.

Tempo při jídle

Pokud příliš hltáte a jíte rychle bez dobrého rozžvýkání potravy, tělo pomaleji zpracovává stravu a může se objevit nadýmání. Je také důležité jíst malá sousta.

Sacharidy

K nadýmání dochází i při nadměrné konzumaci cukrů. Tento problém vyřešíte, když budete jíst potraviny s nízkým glykemickým indexem. Cukr nahraďte porcí ovoce či zeleniny a vyhněte se pití alkoholu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Jeden komentář

  1. ani jeden jedinej důvod vámi popisovanej nemám… ani jeden! nejím sladkosti, nepiji sladké limonády, nesladím, nejím rychle, nestresuji se, zácpou nikdy netrpím a piju víc, než dostatečně… prostě si jen vymýšlíte na základě podobnosti u jiných pacientů…:-) a přesto trpím od malička nadýmáním… a bílé pečivo taky nejím… 🙂 prostě jen kecáte…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button