JídloPrevence

TOP 15 potravin obsahujících thiamin

Ve vaší stravě by neměly chybět ani potraviny bohaté na thiamin, vitamín B1. Ten je totiž přínosný pro fyzické, ale i duševní zdraví. Jaké jsou však nejlepší zdroje vitamínu B1?

Co je thiamin a proč je důležitý?

Dobrým zdrojem vitamínu B1 může být droždí, mořské řasy, celozrnné potraviny, zeleniny (hrách, chřest), semínka, fazole a ryby. Díky stravě, ve které nechybí thiamin, se budete cítit plní energie, soustředění, s lepší náladou a zdravým srdcem. Thiamin však známe spíše pod názvem vitamín B1, ve vodě rozpustný vitamín, který se běžně vyskytuje v mnoha rostlinných i živočišných potravinách. Jako vitamín rozpustný ve vodě se thiamin rychle rozpouští v těle, vstřebává a nehromadí se v těle jako například v tucích rozpustné vitamíny. Thiamin je „skladován“ především v játrech, a to nejdéle 18 dní, proto se musí strava s thiaminem pravidelně konzumovat. A jak se thiamin zapojuje v organismu? Zapojuje se do řady metabolických procesů v těle. Stejně jako většina vitamínů B, thiamin pomáhá organismu využívat energii z přijatých potravin a je důležitý pro buněčné funkce. Pomáhá tělu přeměnit sacharidy na energii, což je důležité právě pro metabolismus a celkovou energii v organismu. Hraje také roli ve funkci jater a je potřebný pro zdravé oči, kůži, vlasy a nehty.

Kolik thiaminu denně potřebujeme?

Doporučená denní dávka thiaminu je 1,2 miligramů denně u mužů a u žen 1,1 miligramů denně. Ženy těhotné a kojící potřebují thiaminu více, přibližně 1,4-1,5 miligramů denně. U dospělých pacientů, kteří trpí nízkou hladinou thiaminu, je obvyklá dávka pět až 30 miligramů denně. Velmi však závisí na vašem fyzickém stavu, pohlaví, věku, aktivitě, apod. Faktory jako stres, aktivní cvičení, nemoci a těhotenství zvyšují potřebu thiaminu v těle.

TOP 15 potravin s obsahem thiaminu

  1. Lahůdkové droždí: 2 polévkové lžíce: 9,6 miligramu (640 procent DD)
  2. Mořské řasy: 1 šálek mořských řas: 2,66 miligramu (216 procent DD)
  3. Slunečnicová semínka: 1 šálek: 2 miligramy (164 procent DD)
  4. Makadamové oříšky: 1 šálek: 1,6 miligramu (132 procent DD)
  5. Černé fazole: 1/3 šálku sušených, nebo asi 1 hrnek vařených: 0,58 miligramu (48 procent DD)
  6. Čočka:  1/3 šálku sušené nebo asi 1 hrnek vařené: 0,53 miligramu (44 procent DD)
  7. Sójové boby: 1/3 šálku sušených nebo asi 1 hrnek vařených: 0,53 miligramu (44 procent DD)
  8. Červené fazole: 1/3 šálku sušených nebo asi 1 hrnek vařených: 0,53 miligramu (44 procent DD)
  9. Bílé fazole: 1/3 šálku sušených nebo asi 1 hrnek vařených: 0,53 miligramu (44 procent DD)
  10. Zelený hrášek:  1/3 šálku sušeného ​​nebo asi 1 hrnek vařeného: 0,48 miligramu (40 procent DD)
  11. Pinto fazole: 1/3 šálku sušených nebo asi 1 hrnek vařených: 0,46 mg (39 procent DD)
  12. Mungo fazole: 1/3 šálku sušených nebo asi 1 hrnek vařených: 0,42 miligramu (36 procent DD)
  13. Hovězí játra: 100 g vařených: 0,32 miligramu (26 procent DD)
  14. Chřest:1 šálek vařeného: 0,3 miligramu (25 procent DD)
  15. Růžičková kapusta:1 šálek vařené: 0,16 miligramu (13 procent DD)

Dalším zdrojem, již menším, thiaminu může být špenát, lilek, sušená rajčata, brambory, sezamová semínka, pšeničné klíčky, rýžové otruby, oves, ječmen, mléčné výrobky či pomeranče.

Potraviny s vysokým obsahem bílkovin

Jsou potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako je maso a ryby,  dobrým zdrojem thiaminu? Většina potravin s vysokým obsahem bílkovin poskytuje určitou dávku thiaminu, a jsou dobrým zdrojem jiných vitaminů B, jako B12 a B6. Ryby a vepřové maso obsahuje  notnou dávku thiaminu. Nedoporučuje se však jíst mnoho vepřového masa, vzhledem k tomu, že vepřové maso obvykle kupujeme již zpracované a může obsahovat různé přísady, množství sodíku a kontaminantů. Lepší volbou je získání thiaminu z rostlinných zdrojů či volně žijících ryb, zejména ze sleďů a lososů.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button