JídloRady a tipy

Recept: Podzimní zahřátí v podobě mrkvové polévky se zázvorem

Během podzimního a zimního období je velmi důležité, abyste pravidelně svůj organismus zahřívali a vyhnuli se tak preventivně nachlazení. Ideálními jsou pro vás horké nápoje, které obsahují zahřívací složky, jako je skořice, zázvor či chilli, a polévky, které prohřejí tělo, zasytí a přidat do nich můžete také koření, které vás zahřeje. Dnes si uvaříme mrkvovou polévku se zázvorem, kterou za studených dnů jistě oceníte. 

Zdroj vitamínu A

Tato polévka je skvělým zdrojem vitamínu A. Pravidelná konzumace mrkve má příznivé vlivy na mnohé funkce ve vašem těle. Již dříve se používala jako lék proti kožním onemocnění, při jaterních chorobách, astmatu i střevních zánětech. Mrkev totiž sama o sobě chrání před vznikem zánětů v těle a detoxikuje vaše tělo, upravuje také hladinu hormonů a činnost jater. Je bohatá na vlákninu, která pomáhá organismu zbavit se toxinů. Pokud chcete z mrkve dostat co nejvíce betakarotenu, tepelně ji upravte. Budete-li jíst mrkev samotnou čerstvou, vaše tělo z ní vstřebá přibližně tři procenta, po uvaření či dušení s trochou oleje či jiného tuku se uvolňuje až 40% betakarotenu. Dopřávejte si mrkev pravidelně v různých podobách, ať už pečenou s trochou olivového oleje, dušenou či v podobě mrkvové šťávy se zázvorem, která účinně detoxikuje organismus.

Recept:

čas přípravy: 60 minut
porce: 8

  • 2 kg mrkve, nakrájené
  • 2 cibule, oloupané a nasekané
  • 5-7 šálků kuřecího nebo zeleninového vývaru
  • 3 lžíce čerstvého zázvoru, nastrouhaného
  • 3 stroužky česneku
  • 1 šálek kefíru nebo smetany
  • mořská sůl, černý pepř a cibulový prášek podle chuti
  • 2-3 lžíce ghee

Oškrábejte a omyjte si mrkev. Připravte si větší hrnec, do kterého umístíte nakrájenou mrkev, zeleninový vývar, zázvor a česnek. Vařte tyto ingredience do doby, dokud není mrkev zcela měkká. V pánvi si mezitím rozehřejte ghee (přepuštěné máslo) a přidejte nasekanou cibulku, smažte, dokud cibulka nezkaramelizuje. Nyní přidejte cibulku k uvařené mrkvi a rozmixujte s pomocí tyčového mixéru. Nyní je na čase přidat do husté směsi kefír či smetanu, mořskou sůl, černý pepř a cibulový prášek, který zvýrazní chuť. Nyní polévku ještě povařte a podle vašich preferencí rozřeďte trochou vody. Podávejte polévku s osmaženými krutonky na másle a čerstvě namletým pepřem. Přejeme dobrou chuť!

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button