Jak dokonale prohřát ztuhlé tělo?
Mrazivá rána, chladná odpoledne a promrzlé večery, to vše cítí váš organismus. Ne, že by nebyl na zimu zvyklí, ale když přijdete domů vymrzlí po celém dnu venku či po dlouhé cestě domů, jediné na co myslíte, je teplo domova. A víte, jak si v takovou chvíli řádně prohřát organismus? Poradíme vám.
Změna jídelníčku
První důležitou změnou, která by měla přijít už s příchodem podzimu, je změna jídelníčku. Vaše tělo už nestojí o tepelně neupravenou zeleninu, saláty, studené nápoje s citrusy či zeleném čaji. Organismus s ochlazením okolního prostředí potřebuje zahřát a přijmout dostatečné množství energie, které musí vydat, aby vaše tělo zahřálo. Dopřejte si spíše horké ovocné čaje a kvalitní černé čaje, horké polévky a zapékané pokrmy. Není přirozené ládovat se i přes zimu saláty, vaše tělo více ocení zapečenou zeleninu či kvalitní kousek masa. Dokonalou potravinou na prohřátí jsou jáhly. Ty mají opravdu silný zahřívací efekt. Stačí si je dát alespoň dvakrát denně a budete se cítit mnohem lépe. I naše babičky je v zimě běžně vařily, mělo to své opodstatnění. Podobně je na tom i rýže a pohanka, která však nemá tak silný zahřívací účinek.
Horké koupele
Skvělou volbou pro ztuhlé tělo je jednoznačně koupel, která promrzlý organismus opět povzbudí. Napusťte si buď horkou vanu či alespoň horkou vodu do lavoru, do kterého si namočíte nohy. Do koupele si přidejte buď byliny, které vám pomohou k prohřátí nebo speciální ingredience. Přidat můžete několik kapek meduňkové silice, která vás dokonale uvolní. K prohřátí je vhodná skořicová silice či si do koupele nastrouhat trochu zázvoru. Silice můžete také míchat se sušenými bylinami, například levandulí či měsíčkem. Vynechte vůně citrusové, které organismus chladí.
Horké nápoje
K horké koupeli si můžete připravit i horký nápoj, aby se vaše tělo prohřálo zvnějšku i zevnitř. Horké nápoje si přes zimu dopřávejte co nejčastěji. Udržují váš metabolismus stále aktivní a preventivně vás také chrání před nachlazením. Dopřejte si minimálně 3x týdně zázvorový čaj s medem, černý čaj s medem a teplým mlékem, čajové směsi s kardamonem, skořicí a hřebíčkem, atd. Výborně chutná mléko svařené s medem a se skořicí. Skořici si můžete přidávat také do zázvorového čaje. Vynechte však kombinaci zázvoru a citronu. Zázvor zahřívá, ale citron organismus ochlazuje. Raději si citron připravte s trochou vlažné vody a dopřejte si ho samotný.
Vhodné koření
Pokud se cítíte celodenně promrzlý a nemáte stále čas si připravovat horké koupele (taky kdo by měl), přidávejte si do jídla koření, které vaše tělo zahřeje a nastartuje vás metabolismus. Nezapomínejte na již zmíněný zázvor, různé druhy pepře, chilli koření, skořici, kardamon, hřebíček či kmín. Například míchaná vajíčka můžete více opepřit a pečené brambory okořeňte trochou chilli. Variant, kam přisypat ostré koření, je opravdu mnoho.
Ověřené zábaly a obklady
Šanci dejte i prověřeným zábalům a obkladům. Pokud vás trápí bolesti krční páteře či kolen, dopřejte si horké obklady. Pomoci vám může vedle zahřívacích obkladů z lékárny a různých mastí a gelů s chilli, také obklad z mletého hořčičného prášku smíchaného s teplou vodou, který si aplikujete na postižené místo. Někdy si vystačíte i s horkým zábalem, který od bolesti, alespoň na čas, uleví.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos