Rady a tipy

Dechová cvičení pro zvýšení energie

Možná každý pracovní den se v určitou dobu cítíte lehce pod tlakem, stresem a vyčerpaní. Nejspíše za vším stojí nedostatek energie. Zkuste proto začlenit do svého dne jednoduchá dechová cvičení, která vycházejí z jógy. Nejen že zlepšíte své normální dýchání, ale navíc dostanete do těla pořádnou dávku energie.

Dýchání je základní nutností pro přežití a naučit se správně dýchat je pevný základ pro zdravý život. Nejsilnějším základem pro zdravé dýchání a dostatečný příliv energie je dýchání nosem. Vědecké výzkumy potvrzují, že nosní dýchání je správný a optimální způsob, jak dýchat. Pokud dýcháme nosem, zabíjíme vdechované bakterie, zvyšujeme krevní oběh a obsah kyslíku v v krvi. Pomalé a rytmické dýchání stimuluje nervový systém a udržuje váš organismus v rovnováze. Tento druh dýchání je proto praktický lepší, jelikož přináší větší tok energie.

Jóga a energie

V některých dnech můžeme cítit potřebu energie, kterou nemáme. Několik dechových cvičení, které pochází z rutinní Pranayamy z jógy, vám ale s tímto problémem pomůže. Pojďme se nyní podívat na to, jak takové dýchání vypadá a jak ho trénovat.

Základy pro správné dýchání

  1. Sedněte si rovně. Narovnejte hlavu, krk i páteř.
  2. Ruce uvolněte a položte si je do klína.
  3. Oči se doporučují zavřít, ovšem toto dechové cvičení se dá provádět i s otevřenými oči, pokud zavřené vám jsou nepříjemné.
  4. Zaměřte svou pozornost na spodní část břicha.
  5. Nyní se nadechněte a zkuste do této oblasti poslat několik dechů. Pokud vám přijde, že vám to nejde, zkuste si dlaň ruky položit na danou oblast a dýchat.

Začněte tím, že toto cvičení budete praktikovat minimálně po dobu jedné minuty každý den. Každý den můžete přidávat a prodlužovat čas. Toto cvičení vás ovlivní jako psychicky, tak i fyzicky, proto ho vykonávejte, jen když budete v dobrém zdravotním stavu. Pokud vás přepadávají závratě, mdloby, vysoký tep a žaludeční problémy, tomuto cvičení se raději vyhněte.

Bhastrika

  1. Začněte stejnými kroky 1. – 4., jako v předchozím cvičení.
  2. Silně vydechněte nosem, a poté se nadýchněte a dech pošlete do spodní části břicha do jeho maxima. Zadržte dech na 1 – 2 sekundy, a následně opět vydechněte.
  3. Cvik opakujte 10 krát, potom relaxujte. Následně proveďte cvik 20 krát ve stejném cyklu. Nakonec, po další relaxaci, proveďte cvičení 30 krát.

Čísla nemusíte dodržovat a zpočátku můžou být o něco nižší. Pokud vás přepadnou závratě, dejte si chvíli pauzu a raději se projděte.

Vzhledem k tomu, že jóga a meditace mohou ovlivnit každého jedince jinak, je ideální, když si na začátku najdete kvalifikovaného učitele, který vám ve vašich začátcích pomůže vytvořit k tomu cvičení vztah. Obě tyto cvičení jsou velmi mocné a měli by být prováděny s kompletní jógovou praxí, protože jsou tyto techniky součástí celku, nikoliv jen rychlou pomocí při získání energie.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button