MinerályRady a tipyZdraví

7 důvodů, proč byste měli pravidelně pít minerální vodu

Mnoho lidí je znepokojeno, když zjistí, že je jejich pitná voda ve skutečnosti koktejlem nebezpečných látek. Najdeme zde zbytky léků, antibiotika, hormony, fluoridy i mikroplasty. Voda z kohoutku se sice označuje za pitnou, ale ve skutečnosti je tak špatná, že není doporučené s ní ani zalévat rostliny. Nežádoucí látky lze částečně redukovat tím, že se pořídí filtry na kohoutek, které umí tyto látky zachytávat. Mnoho lidí ale raději pije minerální vody, které jsou snadno dostupné všem a pro tělo mají širokou škálu zdravotních výhod.

Co je minerální voda?

Jednoduše řečeno, minerální voda je voda, která vyvěrá z přírodního minerálního pramene, což má za následek velmi vysoký obsah minerálních látek. Přesněji řečeno, tato minerální voda má obvykle vyšší obsah vápníku, železa, hořčíku, draslíku a sodíku než běžná voda. Každý zdroj přírodní pramenité vody se mírně liší složením, což může vysvětlovat nepatrný rozdíl v chuti mezi mnoha různými značkami minerálních vod na trhu.

Minerální prameny byly v průběhu historie místy, kam se lidé chodili koupat ve snaze zlepšit zdraví svého těla. Dnes jsou tyto minerální prameny známější a výnosnější jako zdroje minerální vody, která se stáčí do lahví. Některé z těchto perlivých vod také obsahují vysoké úrovně stlačeného plynu (sycení oxidem uhličitým), takže mají bublinkovou chuť, kterou si mnoho lidí užívá. Spíše než pití sycených limonád nebo jiných nápojů s přidanými cukry nebo živinami může být pití minerální vody zdravou a příjemnou alternativou.

Voda vyvěrající z podzemí není kontaminovaná a má zdravé složení

Výhody minerální vody

Existuje několik prokázaných výhod minerální vody, jako například:

Detoxikujte tělo

Stejně jako každá jiná forma vody může i minerální voda pomoci vyvolat močení, což je jeden z nejlepších způsobů detoxikace těla, odstranění přebytečných tuků, solí a toxinů. To může také pomoci snížit zátěž ledvin a metabolismu.

Ztráta váhy

Ačkoli minerální voda neobsahuje žádné kalorie, další živiny a sycení oxidem uhličitým mohou někomu pomoci cítit se sytí ve srovnání s běžnou vodou. Lidem, kteří bojují se svou váhou nebo se snaží dosáhnout deficitu kalorií, může pití této perlivé vody pomoci při hubnutí.

Elektrolyty

Na rozdíl od běžné vody, minerální voda obsahuje draslík a sodík. U nejlepších typů jsou hladiny sodíku nízké, zatímco draslíku jsou vysoké. Je to skvělý způsob, jak zlepšit funkci nervového systému a snížit krevní tlak, protože draslík je vazodilatátor. Jinými slovy, tato sycená voda může také chránit kardiovaskulární zdraví.

Hustota kostí

Díky vysokému obsahu hořčíku a vápníku je tato forma vody rozhodně vzpruhou pro hustotu kostních minerálů, což snižuje riziko rozvoje osteoporózy v průběhu stárnutí.

Cholesterol

Hořčík může pomoci regulovat kardiovaskulární zdraví mnoha způsoby a je spojován se snižováním celkové hladiny cholesterolu. Pití minerálních vod s vysokým obsahem hořčíku může snížit riziko aterosklerózy a infarktu.

Neurodegenerativní onemocnění

Když jsou vaše elektrolyty dobře vyvážené a váš nervový systém může správně fungovat, je menší šance na chronický zánět a oxidační stres. Některé studie zase zjistily, že pití této minerální vody může chránit před některými neurodegenerativními onemocněními, jako je demence.

Oběh

Ačkoli primárním minerálem obvykle není železo, je přítomno v mnoha variantách této speciální vody. S dodatečným obsahem železa ve vaší stravě se zlepší váš krevní oběh. Železo je kritickou složkou tvorby červených krvinek. Více železa tedy znamená lepší okysličení, rychlejší hojení a lepší funkci orgánů v celém těle.

Minerální voda vs běžná voda

Jak již bylo zmíněno dříve, primární rozdíl mezi běžnou vodou z vodovodu a minerální vodou je absence nebezpečných chemikálií a obsah minerálů, mimo jiné včetně železa, vápníku, hořčíku, draslíku a sodíku. Zatímco voda z kohoutku není vždy čistá H20, minerální voda má měřitelné hladiny minerálů v každém doušku. A konečně, jelikož má minerální voda má tendenci být shromažďována z podzemního zdroje, existuje mnohem menší šance na kontaminaci, zatímco voda z vodovodu může být doslova nebezpečná.

Může být pití minerální vody nezdravé?

Jelikož se obsah minerálů v různých druzích minerálních vod liší, není vhodné každý den pít jednu a tu samou značku, ale pravidelně je střídat. Díky tomu nebudete mít v těle přebytek určitých minerálů. Je zřejmé, že tento specializovaný typ vody má mnoho výhod, ale existují některé vedlejší účinky:

Hypertenze: Některé minerální vody mají vysoký obsah sodíku, což by mohlo způsobit zvýšení krevního tlaku, zejména u těch, kteří se již snaží vyrovnat své elektrolyty.

Toxicita plastů: Pokud je minerální voda balena do lahví nebo skladována nesprávně, existuje určité riziko toxicity plastů, a i když je to zcela vzácné, je vždy nejlepší konzumovat minerální vodu přímo z jejího zdroje, pokud je to možné.

Umělá sladidla: Některé minerální vody se dále upravují nebo zpracovávají a mohou být vystaveny působení jiných chemikálií nebo sladidel. Pokud chcete čisté výhody minerální vody, vyhněte se všemu, co bylo příliš zpracováno, protože by to mohlo snížit obsah minerálů ve vodě. Minerální vody tedy vybírejte vždy nedochucené.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button