PrevenceZdraví

Příznaky dráždivého tračníku

I když je pro některé z vás možná syndrom dráždivého tračníku, či IBS, zcela nový pojem, pravdou je, že se jedná o velmi nepříjemné onemocnění, jelikož jde o spojení několika symptomů, jako je bolest žaludku a střev. Může nás trápit zácpa či průjem, nadýmání, plynatost, křeče či bolest trvající celou noc.

Sice se nejedná o život ohrožující onemocnění, ale přesto dokáže velmi silně ovlivnit žádný životní styl a celkovou kvalitu života.

Z občasného problému se snadno může stát zdravotní problém dlouhodobého charakteru a dokonce může ovlivnit naše pracovní nasazení či pracovní dobu.

Sice syndrom dráždivého tračníku nijak nezvyšuje riziko jiných poruch, co se tračníku týče, jako je Crohnova nemoc či ulcerózní kolitida, ale za to syndrom únavy chronického typu a deprese jsou tu běžné.

Nyní si uvedeme nejčastější příznaky.

Bolest břicha

Syndrom dráždivého střeva může způsobit bolest v oblasti břicha, přičemž bolest je obvykle rozšířena a není omezena pouze na určitou část.

Častou příčinnou bolesti je právě svážení tenkého a tlustého střeva. Po jídle se objeví bolest břicha a po vyprázdnění obvykle ustane.

Zácpa

Tento příznak IBS může trvat i po několik dní, přičemž po období zácpy přichází období průjmu. Tento stav je postupně zhoršován stresem a úzkostí. Tyto syndromy mohou být sníženy pomocí terapie, cvičení jógy či obyčejným cvičením. Pokud těmito vážnými symptomy trpíte, promluvte si o tom s lékařem.

Hlen ve stolici

Tento syndrom je pro pacienty s IBS typickým. Produkován hlenu je sice běžná, ale při IBS se produkce silně zvyšuje. Krev sice není při tomto problému běžná, ale při přítomnosti krve ve stolici je nutná konzultace s lékařem.

Nadýmání

Nadýmání jsou vlastně otoky, které vznikají kvůli akumulaci plynu, a IBS může nadýmání způsobit. Opuch žaludku může způsobit bolest a utahování. Nadýmání někdy doprovází bolest žaludku.

Při IBS dojde k tomu, že bakterie běžně přítomné v našem střevě, se stanou nevyváženými a mohou způsobit nadýmání.

Symptomy, které se objevují v průběhu dne

Příznaky IBS jsou zhoršovány stresem, tudíž se v průběhu dne díky stresu náhle objevují. Ke konci dne se zhoršují, ale jelikož přes noc nejsme ve stresu, sami odchází.

Jakmile se u vás některé tyto příznaky objeví, co nejdříve je sdělte svému lékaři.

 

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button