Prevence

8 klíčových benefitů plavání

Pokud ale v určitém čase neskočíte do bazénu nebo plavete pouze během teplejších měsíců, rozhodně o něco přicházíte. To proto, že při plavání procvičujete a posilujete rovnoměrně všechny svaly v těle a právě proto je plavání jednou z nejlepších aktivit, kterou můžete dělat celoročně. Přečtěte si tento článek a přijdete na to, že je nejvyšší čas sáhnout po plaveckých brýlích.

8 výhod plavání

Neexistuje nic jako zázračné cvičení, ale pokud by bylo, plavání by bylo někde na prvních příčkách seznamu. Plavání může a pomůže zlepšit vaši psychickou i fyzickou kondici v relativně krátkém čase. A naštěstí nemusíte být dalším Michaelem Phelpsem, abyste dosáhli těchto výsledků.

1.     Váš mozek bude fungovat lépe.

Nejen že budete mít krásné plavecké tělo, pokud začnete plavat, ale taky se zrychlí váš mozek. Bylo zjištěno, že plavání podporuje tok krve do mozku, což vede k mnohem lepšímu okysličení. Z toho vyplývá, že budete více soustředění, budete mít lepší paměť a rozpoznávací funkce mozku se také zlepší.
Jedna velmi zajímavá studie ukazuje, že pouhý pobyt v bazénu s teplou vodou sahající po hrudník má pozitivní vliv na tok krve do mozku.

2.     Plavání pomáhá dětem k úspěchu.

Ukázalo se, že dát do vody malé děti v brzkém věku je dobrý nápad. Studie 7 000 dětí pod 5 let odhalila, že děti, které začaly plavat v tomto věku, získaly dovednosti a dosáhly fyzických milníků mnohem dříve, než děti stejného věku, které neplavaly. Jejich gramotnost a numerické schopnosti byly také mnohem lepší.

3.     Budete mít lepší náladu.

Pokud plavete pouze v letních měsících, je na čase přerušit zimní pauzu a vytáhnout plavky i ve sněhovém období. Je to proto, i přes nízké teploty, jedna studie zjistila, že plavci, kteří mezi říjnem a lednem pravidelně zašli do bazénu, hlásili menší únavu, napětí a ztrátu paměti.
Netýká se to pouze těchto úlev. Plavci, kteří trpěli poruchami jako revma, astma nebo fibromyalgií zjistili, že plavání přes zimu jim pomohlo od bolesti a problémů.

4.     Snížíte krevní tlak.

Pokud trpíte hypertenzí, tudíž vysokým krevním tlakem, plavání je skvělá cesta k jeho snížení. Studie potvrzuje, že během desetitýdenní periody plavání muži a ženy, kteří trpěli hypertenzí, snížili frekvenci svého srdečního tepu. Plavání je vhodné hlavně pro lidi, kterým jejich větší váha, astma nebo zranění znesnadňuje jakékoli jiné cvičení.
Jiná studie zase přišla na to, že po roce pravidelného plavání došlo kromě snížení krevního tlaku také ke zlepšení produkce inzulinu, což je klíčem k prevenci diabetu typu 2.

5.     Budete žít déle.

Pokud budete srovnávat „prodlužovače“ života, plavání bude rozhodně na vašem seznamu. Studie více než 40 tisíc mužů mezi dvaceti a devadesáti lety ukazuje, že ti, kteří plavali nebo dělali jiné vodní sporty, při kterých se cvičí, jako aqua aerobic, snižuje hrozbu smrti z jakékoli příčiny o téměř 50 procent než u mužů, kteří posilovali, pravidelně běhali nebo chodili.

6.     Zredukujete hrozbu srdečního infarktu.

Ve studii pacientů s artritidou výzkumníci zjistili, že plavání je stejně efektivní – a často ještě více – jako cyklistika ve zvýšení kardiovaskulární funkce a snížení zánětu.

7.     Redukce bolesti bederní části zad.

Přeskočte tlumiče bolesti a skočte místo toho raději do bazénu. Výzkumy prokazují, že pacienti trpící bolestí beder, kteří začali cvičit ve vodě minimálně dvakrát týdně, zaznamenali velký úbytek bolesti. Po šesti měsících 90 procent účastníků výzkumu pocítilo zlepšení a nezáleželo na tom, jaké vlohy nebo schopnosti k plavání měli na začátku.

8.     Poskytuje ideální alternativu k velkému výkonu.

Plavání využívá svaly, které nejsou běžně zatěžovány, a tudíž jsou oslabené nebo zkrácené. Právě proto je plavání výborné pro zpevnění vašeho těla a díky tomu i k lepšímu držení. Ve zkratce, plavání je opravdu úžasné!

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button