JídloPrevence

Co je to mucuna puriens a jaké účinky má na vaše zdraví?

Mucuna puriens, sametové fazole, jsou velmi zajímavou plodinou, která se až k nám dostává většinou ve formě tablet. Je považována za potencionální lék na Parkinsonovu chorobu, ale působí i jako silné afrodiziakum a antioxidant. Jaké další účinky však má na lidské organismus?

Tradiční lék

Mucuna je vlastně plazivá rostlina, liána, podobná révě a vyskytuje se v Indii, Karibiku a tropických oblastech Afriky. Bývá často označována jako „sametová fazole“. Její používání je známo již od středověku a má své nezastupitelné místo v tradiční indické medicíně. Má velmi pozitivní vliv na lidské zdraví a je označována za potencionální lék na Parkinsonovu chorobu.

Mucuna a Parkinsonova choroba

Mucuna puriens obsahuje vysoké množství tzv. L-dopa, který je předchůdcem dopaminu. Dopamin je klíčovým neurotransmiterem v mozku, který je nezbytný pro koordinaci a správné pohyby těla, ale také pro regulaci nálad a procesu učení. Parkinsonova choroba je neurodegenerativním onemocněním. V České republice je tento typ onemocnění druhým nejrozšířenějším. Parkinsonova choroba napadá CNS a dochází k úbytku nervových buněk, zvláště dopaminu. Proto může mucuna pozitivně ovlivnit mozkové funkce a je prevencí vzniku Parkinsonovi choroby.

Pomoc s mužskou neplodností

Mucuna je i dobrým lékem na mužskou neplodnost a zvyšuje hladinu testosteronu u mužů. Podobné účinky má například také kotvičník zemní.

Výzkum prováděný na lékařské univerzitě CSM v Indii zkoumal účinky Mucuna puriens na 75 mužích, kteří podstoupili screening neplodnosti ve srovnání s kontrolní skupinou 75 zdravých plodných mužů. Studie ukázala, že léčba mucunou puriens  významně zlepšila hladinu testosteronu, luteinizačního hormonu, dopaminu, adrenalinu a noradrenalinu u neplodných mužů. Navíc počet spermií a pohyblivost spermií byly po léčbě u neplodných mužů „významně obnoveny“.

Vliv na náladu: přírodní antidepresivum

U některých případů může stát za vznikem deprese nedostatek dopaminu. Mucuna vám může pomoci, jelikož má antidepresivní účinky.

Jak mucunu získat?

Mucunu můžete zakoupit buď jako celé fazole, ze kterých se připravuje nálev. Z dvou gramů mucuny zalité horkou vodou vznikne odvar příjemné chuti. Další možností je prášek z fazolí či tablety. Prášek se  zalívá horkou vodou a pije dvakrát denně. Třetí možností je extrakt z mucuny, který se užívá v menších dávkách. Mucuna nemá žádné vedlejší účinky, ale její denní doporučené dávky by se zbytečně neměly navyšovat. Vyhnout by se konzumaci rostliny měly vyhnout těhotné ženy, kojící ženy, malé děti a lidé s nízkým krevním tlakem. Pokud užíváte další léky, poraďte se o konzumaci mucuny vždy se svým lékařem.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button