JídloPrevence

Avokádo vám pomůže s hubnutím i vážnými chorobami

Avokádo je exotické ovoce, které je v českých domácnostech povětšinou netradiční. Je to škoda, protože ve světě patří mezi nejoblíbenější a nejvýznamnější druhy ovoce. Od ostatního ovoce se zásadně liší tím, že našemu jídelníčku dodává nejen sacharidy, ale i zdravé tuky.

S vaším zdravím posune výživnou hodnotu o něco dále a váš BMI celkově sníží. Obsahuje monosaturované tuky a dokáže snížit špatnou hladinu cholesterolu v krvi. Avokádo rovněž snižuje riziko srdečního nebo mozkového infarktu. Dále se uplatňuje v boji proti rakovině, chrání zejména před rakovinou prostaty.

avocado-684109_960_720

Hubnutí

Kdo má zájem o redukci váhy, nebo o snížení hladiny cukru v krvi, s avokádem se mu podaří dosáhnout snadnějšího pocitu zasycení. Potvrzuje to i studie Nutrition Journal, podle které neměli testovaní lidé, po konzumaci poloviny avokáda, přes tři hodiny pocit hladu.

avocado-16041_960_720

Snížení krevního tlaku

Věděli jste o tom, že je avokádo přírodním zdrojem draslíku? V jednom avokádu se ho nachází více, než 28 % doporučené denní dávky. Jediné, co je potřeba k avokádu přizpůsobit, je jiná konzumace jídel. Avokádo vám do těla dodá zdravé tuky a tak není potřeba jíst další.

hass-avocado-945418_960_720

Draslík je velmi důležitý stopový prvek, který podporuje správnou funkci srdce. Snižuje navíc i účinek sodíku, který v nadměrném množství způsobuje zadržování vody v těle s následným zvýšením hodnoty krevního tlaku. Avokádo tak zvládne dvě úlohy naráz, odstranit z těla přebytečnou vodu a současně regulovat krevní tlak.

Nižší hodnoty cholesterolu

Snížení celkové hladiny cholesterolu, triglyceridů a LDL, je po konzumaci avokáda evidentní. Tyto vlastnosti nejsou výsadou jen u avokáda, ale ze všech druhů ovoce patří mezi nejúčinnější. Podívejme se na složení avokáda jako takového, najdeme v něm více, než 20 vitamínů. Z doporučené denní dávky obsahuje jedno avokádo 33% vitaminu C, 26% vitaminu B6, 21% vitaminu E, 28% kyseliny pantotenové, 19% mědi, 28% draslíku, 53% vitaminu K a 41% kyseliny listové. Avokádo také zajistí snadnější rozpouštění vitamínů v tucích (A,D,E a K).

avocado-salad-728612_960_720

Pokud si k avokádu přidáte na talíř i mrkev, salát nebo špenát, do těla se vám dostanou cenné antioxidanty, jako jsou alfa karoten, beta karoten, lutein a zeaxantin.

Avokádo proti zánětu a v těhotenství

Výtažek z avokáda zmírňuje projevy artritidy kostí. Je to díky tomu, že obsahuje kyselinu olejovou, která v těle snižuje záněty a ulevuje od bolesti. Chronické záněty mohou vést i k závažnějším onemocněním, mezi které patří astma, alergie, artritida, onemocnění srdce, rakovina a Alzheimerova choroba. Konzumace avokáda se doporučuje i v těhotenství. Vysoký podíl živin zajistí nastávající matce bohatý příjem složek pro zdraví plodu a posílení imunity.

avocados-1041466_960_720

Silné kosti, lepší trávení a nálada

Kdo chce mít silné kosti, měl by, kromě vápníku, jíst i další živiny, které jsou právě součástí avokáda. Je bohaté na vlákninu, která zabraňuje zácpě a udržuje v kondici trávicí trakt. Jedno zralé avokádo obsahuje zhruba 13 gramů vlákniny, což je cca 54 % doporučené denní dávky.

Draslík není spojen jen se studiemi, které se týkají srdce. Vědci objevili i jeho pozitivní účinky na psychiku. Čím nižší je v těle hladina draslíku, tím větší je riziko depresí. Jelikož avokádo obsahuje také 20 % doporučené denní dávky mědi, stimuluje činnost mozku a podporuje ho v tvůrčích činnostech. Jezte více avokáda a uvidíte, že se vám zlepší i stav pleti a vlasů. Přidat ho můžete například do guacamole, do salátů a sendvičů.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button