JídloPřírodní léčbaRady a tipy

Domácí léky na stres a duševní vyčerpání

Bojujete se stresem a projevuje se již nějakým psychickým nebo fyzickým vyčerpáním? Pak vsaďte na potraviny s bohatou zásobárnou vitamínů B.

Do své stravy zařaďte pomerančový džus s marakujou

Ten má za následek zlepšení fungování celého těla. Taktéž navozuje klid a vyrovnanost.

Pomerančový džus s marakujou snižuje hladinu kortizolu v krvi a podporuje dobrou náladu. Podílí se totiž na přeměně neurotransmiteru dopaminu na norepinefrin.

Pomeranč obsahuje vitamín C, který je schopen snížit množství kortizolu (stresového hormonu v krvi, zatímco mučenka má přirozené uklidňující vlastnosti).

Složení:

  • 2 až 4 pomeranče
  • dužina ze dvou marakují

Z pomerančů vymačkejte šťávu a smíchejte ji s dužinou z mučenky. Podle chuti doslaďte a vypijte hned, dokud je tu vysoký podíl vitamínu C.

Pijte 2 sklenice šťávy denně po dobu 1 měsíce, výsledky by se měly dostavit. Nejlepší čas ke konzumaci je ráno během kávy nebo odpoledne po obědě.

Stejně tak se můžete rozhodnout pro venkovní aktivity nebo činnosti podporující relaxaci, např. tanec, meditaci či jógu.

Jídlo

Ideální strava pro vás, by měla obsahovat potraviny s vitamíny B, jak jsme se zmínili již na začátku. Posilují imunitní systém a zvyšují energii. Pokud se cítíte navíc i unavení nebo podráždění, vitamíny B jsou k tomu jako stvořené. Všechny tyto projevy potlačí.

Zdroj vitamínu B:

živočišné potraviny

  • červené maso, játra, mléko, sýr a vejce

rostlinné potraviny

  • pšeničné klíčky, pivní kvasnice, banán a tmavá listová zelenina

Příklad, jak zvýšit příjem vitamínů B:

Snězte 2 lžíce pšeničných klíčků nebo 1 zarovnanou čajovou lžičku pivovarských kvasnic smíchanou s ovocnou šťávou

Aromaterapie s éterickými oleji

Vyzkoušet můžete také aromaterapii. K překonání stresu je vhodná vůně santalového dřeva a levandule. Obě složky vlastní uklidňující účinky. Přidejte 2 kapky esenciálního oleje do nádoby s vroucí vodou nebo dejte do difuzoru a v této místnosti potom spěte. Z esenciálních olejů lze také připravit koupel.

Vyrobte si mýdlo na odstranění napětí

Složení:

  • 25 kapek esenciálního oleje ze santalového dřeva
  • 10 kapek levandulového éterického oleje
  • 5 kapek šalvějového éterického oleje
  • 125 ml tekutého glycerinového mýdla

Postup:

Smíchejte všechny éterické oleje s glycerinovým tekutým mýdlem a dobře protřepejte. Při koupání celé tělo jemně masírujte mýdlem a opláchněte se teplou vodou.

Levandule a santalové dřevo vlastní léčivé vlastnosti, které uklidňují a navozují relaxaci. Působí proti všem druhům nervového napětí jako je úzkost nebo jiné fobie.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button